A hatékony innováció 2 százalékos növekedést is generálhat

Egy Magyarország adottságaira épülő, hatékony tudomány-, technológia- és innovációpolitika 2014 végéig 1,5-2 százalékos nemzetgazdasági növekedést generálhat – mondta Monszpart Zsolt, a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) általános elnökhelyettese, a szövetség 2009. évi rendes közgyűlésén szerdán Budapesten.

MNO
2010. 02. 24. 10:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Monszpart hangsúlyozta, hogy a válság miatt nemzetközi szinten megnőtt az innováció pénzügyi támogatása. Példaként említette Franciaországot, ahol évente 1,8 milliárd euróval támogatják az innovációt, és az oktatásra, valamint a kutatás-fejlesztésre is egyre több költségvetési forrás jut. Az elnökhelyettes egy németországi felmérésre hivatkozva elmondta: az Európai Unió legnagyobb gazdaságában a válság nyomán a cégek 57 százaléka erősíti innovációs magatartását, és 72 százalék szerint nő az innovatív termékek iránti kereslet.

A MISZ-nek a közgyűlés alkalmából kiadott állásfoglalása szerint a legfontosabb célkitűzés, hogy az innovációt a központba állító gazdaságpolitika révén a magyarországi gazdasági növekedés 5 éven belül érje el vagy haladja meg az Európai Unió (EU) tagállamainak átlagát. A szövetség szerint ennek a célnak az eléréséhez elengedhetetlen, hogy Magyarország kutatás-fejlesztési ráfordítása 2015 végére – folyamatos évi 0,1-0,2 százalékpontos növekedéssel – a bruttó hazai termék (GDP) 1,5 százalékára nőjön. Az állásfoglalás szerint ennek eléréséhez olyan tudomány-, technológia- és innovációs politikára van szükség, amely kijelöli azokat a kutatás-fejlesztési és innovációs (k+f+i) prioritásokat és gazdasági ágazatokat, amelyek az egész gazdaság húzóterületeivé válhatnak.

Ezenkívül a k+f pályázati rendszert egyszerűsíteni kell, és bürokráciamentessé kell tenni, továbbá kiemelt támogatásban kell részesíteni a piacközeli stádiumban lévő fejlesztési eredmények hasznosulását és piacra jutását. A MISZ hangsúlyozza: a 2011-ben esedékes soros magyar EU-elnökség elszalaszthatatlan lehetőség az ország innováció iránti elkötelezettségének felmutatására.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a közgyűlésen elmondta: innováció nincs önmagában, meg kell vizsgálni, hogy hogyan épül be a rendszerbe. Hangsúlyozta: az innováció nemcsak műszaki eredményeket, hanem szervezeti innovációt is jelent, mivel a szervezeti megújulás megnövelheti a vállalatok hatékonyságát. Magyarországon nagy probléma az innováció alacsony szintje, ennek pedig részben az az oka, hogy azokat a forrásokat, amelyeket termelő beruházásokba kellene befektetni, más, látványosabb beruházásokra költik. Ehelyett olyan vállalkozásoknak kellene adni ezeket, amelyek a beruházások révén értéket termelnek és versenyképessé teszik a magyar gazdaságot – mondta az MTA elnöke. Hozzáfűzte: a fejlesztés és később az innováció bázisát a jól működő oktatási rendszer tudja megalapozni, ám ez nem biztosíték arra, hogy innovációba fordul át. Fontosak a megvalósítható ötletek – hangsúlyozta az akadémia elnöke.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.