A második fél évben fogadhatják el a hulladékgazdálkodási tervet

Hamarosan a kormány elé terjesztik a II. országos hulladékgazdálkodási tervet (OHT), melynek fő célkitűzése, hogy a jelenlegi 22,5 millió tonnáról 2014-re 20 millió tonna alá csökkenjen az országban évente keletkező hulladékmennyiség – mondta Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) szakállamtitkára egy budapesti konferencián csütörtökön.

MNO
2010. 02. 25. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége által szervezett szakmai konferencián a II. OHT céljairól, eszközeiről, részleteiről, ezek kapcsán pedig a hazai hulladékgazdálkodás helyzetéről és kihívásairól volt szó.

Dióssy László előadásában elmondta: az Országgyűlés 2010 második felében fogadhatja el az elvben 2009 és 2014 közötti időszakra vonatkozó tervet, amely a korábbi stratégiáknál sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a hulladékkeletkezés megelőzésére.

A II. OHT-ben fontos szerepet tölt be a tartós fogyasztási cikkek javíttatásának, újrahasználatának népszerűsítése, az energetikai hasznosítás társadalmi elfogadottságának erősítése, a hulladékszegény gyártási technológiák támogatása, valamint a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztése – fejtette ki a szakállamtitkár.

A tervezet szerint az országban keletkezett hulladék legalább 40 százalékát anyagában, 10 százalékát pedig energetikailag (égetéssel) kell újrahasznosítani, míg a fennmaradó 50 százalék lerakásra, illetve energetikailag nem hasznosuló elégetésre kerülhet.

Az új OHT települési szilárd hulladékokra vonatkozó, 2014-ig elérendő célértéke 5 millió tonna, ami azt jelenti, hogy egy főre évente 500 kilogramm hulladék juthat, a háztartások pedig átlagosan legfeljebb 1 kilogramm/fő/nap hulladékot termelhetnek – magyarázta Dióssy László.

Az élénk civil érdeklődés övezte tervezet előkészítésénél több nehézséggel is szembe kellett nézni: ezek közé tartozik a gazdasági válság okozta bizonytalanság, valamint az a tény, hogy a terv 2009–2014-es időkerete nem illeszkedik az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) 2007–2013-as időtartamához, jóllehet a pénzügyi források jelentős része innen származik – fejtette ki a szakállamtitkár a KEOP-, a GOP- és a ROP-pályázatokra utalva.

A II. OHT már egyértelműen a „hulladék mint erőforrás” megközelítést követi, és az újrafeldolgozó társadalom megvalósítását tűzi ki célul – mutatott rá Dióssy László. Markó Csaba, a KVVM hulladékgazdálkodási főosztályának főosztályvezető-helyettese előadásában úgy vélte, hogy ma csak elvi szinten beszélünk sokat a megelőzésről, a gyakorlatban az érintett gazdasági ágazatok a legtöbb esetben ellenérdekeltek, és az állam sem mutat makulátlan példát, hiszen a zöld közbeszerzések is jószerivel csak elméletben léteznek.

Kifejtette: gazdasági ösztönzők bevezetésére lenne szükség ahhoz, hogy a termelési és fogyasztási döntéseknél a vállalatok és a fogyasztók figyelembe vegyék a hulladékkeletkezés megelőzésének szempontjait.

Markó Csaba arról is beszélt, hogy „az elmúlt három évtizedben kiment a divatból” a használt termékek javíttatása és újbóli értékesítése. Úgy vélte, hulladékmegelőzési szempontból nagyon hasznos lenne egy ilyen javító-újraosztó hálózat felelevenítése.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.