„Az igazi gyújtópont egyértelműen Gyurcsány volt”

Az elmúlt esztendők s különösen Gyurcsány Ferenc politikája volt a gyúanyaga a civil társadalom új reneszánszának – mondta az MNO-nak Simon János. A Civil Összefogás Fórum szóvivője szerint éppen ezért a tavalyi év mérföldkő volt. Csütörtökön jelenik meg egy több mint 300 oldalas kötet, amely ezt a folyamatot mutatja be dokumentumokkal, interjúkkal.

Lippai Roland
2010. 02. 25. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt esztendő egyik legfontosabb eseménye, hogy a civil társadalom felébredt öt évtizedes Csipkerózsika-álmából és megszervezte önmagát – fogalmazott az MNO-nak Simon János. A politológus írója és szerkesztője is a február 25-én megjelenő Civilek a demokráciáért – gyakorlati útmutató kezdő tüntetőknek című, több mint 300 oldalas rendhagyó kötetnek. A könyv a Civil Összefogás Fórum (CÖF) történetét, eseményeit, megmozdulásait eleveníti föl, foglalja össze összesen hatvan fotóval, névmutatóval. Az olvasó megtalálja a CÖF nyílt leveleit, dokumentumait – például a Társadalmi szerződés 12 pontja címűt is –, emellett interjúkat, a különböző megmozdulásokon elhangzott beszédeket is elolvashatja. Több mint ötven közszereplő hetven beszéde található a kötetben.


Simon János szavai szerint azért is rendhagyó a most megjelenő könyv, mert az egyfajta „dokumentum a civilekről”. Rávilágít a civil társadalom újjáéledésére, új reneszánszára is – teszi hozzá a szerkesztő. Nagyon fontosnak nevezte, hogy a fél évszázados „álom” után a magára találó társadalom arra is rájött, hogy az összefogásban milyen hatalmas lehetőségek rejlenek. Vezető szerepe volt a CÖF-nek abban is, hogy kapaszkodót adott azoknak az embereknek, akik az elmúlt évek sikertelen kormányzása ellen tenni szerettek volna vagy legalábbis láthatóan demonstrálni elégedetlenségüket a baloldali hatalommal szemben. Egy másik siker – mondta Simon János –, hogy „a képviseleti demokráciát kiegészítette a részvételi demokrácia, illetve annak igénye”. A politológus kijelentette: vége a percdemokráciának, immár nemcsak az elitek privilégiuma a részvétel és a demokrácia alakítása, hanem már a tömegek is hatással lehetnek a folyamatokra.

Az elmúlt hét-nyolc év kormányzása katalizátora volt annak, hogy a társadalom szinte minden rétege összefogott annak érdekében, hogy kifejezze elégedetlenségét egyrészt az intézkedések káros volta, másrészt a döntési folyamatokból történő kizárás miatt. Ám az igazi gyújtópont egyértelműen Gyurcsány Ferenc volt – állítja a szerkesztő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.