Elképesztő: a szoknya sérti a transzszexuálisok jogait

Adóemelésre kényszerülhetnek az USA államai egyre csökkenő bevételeik miatt – hangzott el a kormányzók konferenciáján. A The New York Times tudósítása szerint sokan Obama társadalombiztosítási intézkedéseit teszik felelőssé az államok nehéz helyzetéért. A transzszexuális lányok jogaiért aggódik a brit esélyegyenlőségi bizottság – írja a The Times Online. Számukra ugyanis jogsértő lehet, ha szoknya viselésére kötelezik őket az iskolákban.

Kovács N. László
2010. 02. 21. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times (nytimes.com )

Az USA államai még nem érték el a válság mélypontját a kormányzók konferenciája szerint – írja a The New York Times. Ugyan a gazdaság egészének mutatói már felfelé ívelnek, az államok gondjai korántsem oldódtak meg. „Az állami bevételek egyre csökkennek: minden hónapban kevesebb gyűlik össze, mint amire számítottunk, pedig már azok is óvatos becslések voltak” – mondta Jim Douglas, Vermont republikánus kormányzója szombaton a Nemzeti Kormányzók Egyesületének szokásos téli találkozóján.

Mr. Douglas szerint az államok helyzete „igen kedvezőtlen”, a július elsején kezdődő következő pénzügyi év pedig az eddigieknél is komolyabb kihívásnak bizonyulhat. A nehéz pénzügyi helyzetért sokan Obama elnök egészségügyi modelljét tették felelőssé. Egyes demokrata kormányzók sem rejtették véka alá véleményüket, kifejtve, nagyobb mozgástérre van szükségük a szabályozás bevezetésénél. „Egy méret nem lesz jó mindenkire” – mondja Joe Manchin, Nyugat-Virginia demokrata kormányzója, a testület alelnöke. „Rugalmas szabályozásra van szükség – nem értem, miért kellene egy olyan ember biztosítását fizetnem, aki nem túl vagyonos, azonban annál egészségesebb.”

A kormányzók főként a szövetségi vezetést hibáztatják pénzügyi problémáikért: abban mindkét oldal egyetértett, hogy a kormányzat igen keveset tett a munkahelyek teremtése és megőrzése érdekében. A majdnem 800 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomag csupán „késleltette a nehéz döntések meghozatalát”, ahogy az egyik republikánus kormányzó fogalmazott.

Valóban, a 2010-es pénzügyi évre a több mint 30 milliárddal megemelkedett bevételek ellenére több tucat állam összesen 55 milliárd dollárral volt kénytelen csökkenteni költségvetését – több helyen ez már az oktatási pénzek megnyirbálását jelenti. A kiterjesztett biztosítási rendszer bevezetésével pedig újabb 25 milliárd dollárt kellene találniuk valahol az államoknak. „Lehet, hogy a jövedéki és a forgalmi adót is emelnünk kellene, hogy ellátást biztosítsunk az új biztosítottaknak” – mondta Haley Barbour, Mississipi kormányzója.

The Times (timesonline.co.uk)

Transzszexuális diákok miatt aggódik a brit esélyegyenlőségi bizottság – írja a The Times. A bizottság szerint a lányok számára sok iskolában kötelező szoknya sérti azon tanulók jogait, akik fiúként szeretnék élni életüket. A felügyeleti szerv, mely törvényben szavatolt hatalmánál fogva cselekvésre kötelezheti a jogsértő intézményeket, közleményében arra figyelmeztet, „a diákok nemspecifikus ruhák viselésére kötelezése potenciálisan jogsértő”.

A jelentés azt is megjegyzi, a „nemdiszfóriával született diákok számára rendkívül kényelmetlen érzés, ha hagyományosan a nőkkel azonosított öltözetet kell hordaniuk: ilyen például a szoknya”.

A bizottság jelentése az idén ősszel hatályba lépő új esélyegyenlőségi törvényt figyelembe véve készült: a munkáspárti Harriet Harman által keresztülvitt jogszabály minden állami szervet – köztük az iskolákat is – arra kötelez, vizsgálja meg, rendelkezései nem sértik-e valamely kisebbség jogait. Ebbe pedig az iskolákba járó transzszexuális diákok is beletartoznak – meg kell hát tenniük mindent, hogy ezek a gyerekek is otthon érezhessék magukat az iskolákban, különben jogi felelősségre vonásra számíthatnak.

„Az egyenruha különösen aggályos dolog, mely felettébb súlyosan érinti ezeket a személyeket” – összegez a jelentés, melynek célja „a hamarosan bevezetésre kerülő törvény helyes értelmezésének megkönnyítése”, ahogy a bizottság egyik tagja fogalmaz.

Becslések szerint mintegy 5000 transzszexuális felnőtt élhet Nagy-Britanniában. Az, hogy a javaslat mennyire lesz sikeres a konzervatívabb iskolaigazgatók körében, még a jövő kérdése. „Egyet mondok: az én iskolámban maradunk a szoknyánál” – nyilatkozta Elspeth Insch, a VI. Edward iskola igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.