A kormányfő Az EU Duna-régió-stratégiája címmel, az Európai Bizottság rendezésében tartott kétnapos konferencia megnyitóján azt mondta: Magyarország szívesen vállalná – más országokkal közösen – a határokon átnyúló közlekedési infrastruktúra és tömegközlekedés fejlesztésének, a Duna-stratégia „zászlóshajóprojektjének” vezetését.
A konferencián Bajnai szólt arról, hogy Magyarország kiemelt területnek tekinti a környezetbarát hajózás, az információs technológiával korszerűsített fuvarozás fejlesztését, a Duna-völgyi gyorsvasút továbbépítését.
Lajcák: Teljes hosszában legyen hajózható a Duna
Tegyék a Dunát teljes hosszában hajózhatóvá – javasolta a szlovák külügyminiszter Miroslav Lajcák Az EU Duna-régió-stratégiája című konferencián azt mondta: „Ahol lehet, az eredeti folyása mentén tegyük hajózhatóvá a Dunát, építsünk ki jó minőségű vízi utat Ulmtól egészen a Fekete-tengerig”. Szlovák és magyar szakértők 15 éve közösen vizsgálják a Duna menti környezetet, és megállapították, hogy a Duna gazdasági és közlekedési felhasználása nem szükségképpen befolyásolja kedvezőtlenül a környezet minőségét – tette hozzá a szlovák külügyminiszter. Hangsúlyozta, az infrastruktúra fejlesztése segíti a turizmust és előnyös a kis- és közepes vállalkozásoknak.
A román kormányfő gyakorlati programokról beszélt
A Duna-stratégia gyakorlati megvalósítására biztatott a román kormányfő. Emil Boc az európai uniós Duna-stratégia-konferencián kijelentette: „Meg kell töltenünk projektekkel a stratégiát, különben az csak írott malaszt marad. Át kell ültetnünk a gyakorlatba az elképzeléseket”. A Duna-stratégia az európai uniós makroregionális együttműködés példája lehet – mondta –, növeli a térség stabilitását és az itt élők jólétét. A fenntartható fejlődés kulcsfontosságú elemének nevezte az együttműködést az oktatásban. „Azért vagyunk itt, hogy megtaláljuk az együttműködés erősítésének új útjait a mindannyiunkat érintő ügyekben” – mondta, példaként említve a környezetvédelmet és a turizmust.
Vízumliberalizációt sürget a moldovai kormányfő
Moldova európai uniós integrációjának támogatását kérte, és vízumliberalizációt sürgetett Vladimir Filat miniszterelnök. A moldovai kormányfő közölte: most készítik elő a társulási egyezményt Brüsszellel. Filat arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-nak meg kellene adnia a vízummentes utazás lehetőségét a moldovai állampolgároknak.
„Valószínűleg az egyik legkeményebb dió lesz a Duna-stratégia finanszírozása”
Az európai uniós Duna-stratégia finanszírozásának nehézségeiről beszélt a szerb miniszterelnök helyettese. A horvát miniszterelnök-helyettes szerint a dokumentumnak konkrét környezetvédelmi intézkedéseket is tartalmaznia kell. „Valószínűleg az egyik legkeményebb dió lesz a Duna-stratégia finanszírozása” – jelentette ki Bozidar Delic, a szerb miniszterelnök helyettese. Javasolta, hogy tartsanak adományozói konferenciát, amelyen a stratégiában érintett országok megvizsgálhatják, milyen eszközök állnak rendelkezésre. Megjegyezte, hogy a Duna Európa leggazdagabb és legszegényebb területein is áthalad. Éppen ezért üdvözölte azt az elképzelést, hogy a résztvevők a regionális politika hagyományos eszközeivel is éljenek a Duna-stratégia kialakításakor.
Az emberi és kisebbségi jogok tiszteletben tartását is bele kell foglalni a stratégiába – jelentette ki. Megemlítette, hogy a folyó Szerbiában az egyik etnikailag leginkább vegyes területen halad át. Biztos benne – mondta –, hogy a stratégiát a tolerancia jegyében dolgozzák ki és valósítják meg. Bozidar Pankretic horvát minisztelnök-helyettes arról beszélt, hogy a Duna-stratégiának konkrét környezetvédelmi intézkedéseket kell majd tartalmaznia. Véleménye szerint a stratégia arra is alkalmas lehet, hogy Horvátország megossza uniós csatlakozási tárgyalásainak tapasztalatait az unió "előszobájában lévő" országokkal.
Demszky: Újra szállítási vonallá tenné a Dunát
A Dunát újra szállítási útvonallá kell tenni, és ki kell használni a folyó kínálta rekreációs lehetőségeket is, a víz tisztasága fontos szempont – jelentette ki Demszky Gábor (SZDSZ), Budapest főpolgármestere. Azt mondta, a Duna-stratégia kidolgozásával újabb uniós források hívhatók le infrastrukturális fejlesztésekre. A főpolgármester is hangsúlyozta, hogy a stratégiának mindenképpen tartalmaznia kell a „tiszta víz” koncepcióját. A Duna-stratégia elkészítésével az Európai Tanács bízta meg az Európai Bizottságot tavaly júniusban.
(MTI)