Megvannak az engedélyek, nyithat a bánya

Újra nyílhat mélyművelésű szénbánya a Mecsekben, Máza és Váralja térségében, a termelés beindítására ugyanakkor 6-7 évre és több mint 74 milliárd forint összértékű beruházásra van szükség – mondta Verbőci József, a Calamites Kft. ügyvezetője csütörtökön Mázán.• Újra szenet bányásznak a Mecsekben?

MNO
2010. 02. 25. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két település térségében 10,5 négyzetkilométeren kutatási jogokkal rendelkező vállalat vezetője a témában tartott tájékoztatón elmondta: öt éves munkájuk eredményeként a Pécsi Bányakapitányság, valamint a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal a közelmúltban jóváhagyta földtani kutatásaik geológiai zárójelentését. A cég ennek birtokában környezeti hatástanulmányokat készít, s benyújtja igényét a környezethasználati engedélyre.

Verbőci József beszámolt arról, hogy a területen 438 millió tonna feketekőszén-vagyon van, ezt befektető bevonásával 80 év alatt hoznák a felszínre úgy, hogy az első évben 1,2 millió, két évvel azután pedig évi 2,4 millió tonna szén kitermelésével számolnak. A magas, kilogrammonként 19,8 megajoule fűtőértékű szenet egy Nagymányok mellett létesítendő energetikai mintaparkban működő úgynevezett tisztaszén technológiájú erőműben főként villamos energiává alakítanák. A mintapark és az erőmű építési költségére még nem készültek számítások.

Az igazgató megjegyezte: a termelést és a szénfelhasználást a legmodernebb technológiával, a legszigorúbb környezetvédelmi előírások betartásával képzelik el. A ma a bányászatban alkalmazott korszerű berendezéseknek köszönhetően annyi szenet nyernének, mint amennyit a mecseki bányák a „fénykorukban”, az 1970-es években, ehhez azonban az akkori dolgozói létszám hatoda, 2000 alkalmazott is elegendő lenne.

Verbőci József hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a mélyművelésű bányanyitás előtt megkezdődhet a külszíni fejtés egy Nagymányokhoz közeli területen, melyre a cég az elsőbbségi bányászati jogok mellett a környezethasználati engedélyt is birtokolja. Partnereikkel ott évente 100 ezer tonna kőszén kitermelését tervezik az elérhető 2-2,5 millió tonnára becsült szénvagyonból. A külszíni fejtés beindításához mintegy 270 millió forintra van szükség.

Ha a tervek megvalósulnak, újraindul a két évszázados hagyománnyal rendelkező szénbányászat a Mecsekben, ahol a mélyművelés az 1990-es évek végén, a külszíni fejtés pedig 2002-ben szűnt meg.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.