A titkosszolgálatok ostobasága miatt halt meg hét CIA-ügynök?

Új videó került nyilvánosságra a hét CIA-ügynököt felrobbantó férfiról – tudósít a The Washington Post. A merénylő, al-Balavi jordániai orvos szerint a titkosszolgálatok „ostobasága” tette lehetővé, hogy ilyen mértékű pusztítást vigyen véghez. Népszerűbbek az online hírforrások az Egyesült Államokban, mint nyomtatott változataik – írja a BBC. Az online médiát csak a televízió előzi meg. A Pew Research Center által megkérdezettek 61 százaléka az internetről szerzi be információit a világ történéseiről, ennél többen csak a helyi televíziók híradóit és a nemzeti csatornák hasonló műsorait követik.

Kovács N. László
2010. 03. 01. 13:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Washington Post (www.washingtonpost.com)

Új videó került nyilvánosságra a hét CIA-ügynököt felrobbantó férfiról. A merénylő, Humam Kalil Abu-Mulal al-Balavi jordániai orvos szerint a titkosszolgálatok „ostobasága” tette lehetővé, hogy ilyen mértékű pusztítást vigyen véghez. A videót ugyan még nem hitelesítették a szakértők, nagyon valószínű azonban, hogy a merénylő látható rajta.

Ha valóban így van, ez al-Balavi második szereplése a halála óta: az első videót januárban adta közre az al-Kaida, ott a férfi azt állítja, a tavaly meggyilkolt Bajtullah Mehszúdért áll bosszút. Mint ismert, a valószínűleg kettős ügynökként tevékenykedő al-Balavi december harmincadikán egyszerűen besétált a CIA hoszti bázisára és felrobbantotta magát – magával víve hét ügynököt és jordán kapcsolattartóját a halálba.

Az al-Kaida médiaszárnya, az asz-Szahab által vasárnap nyilvánosságra hozott videóból azonban kiderül, nem ez volt az eredeti terv: kezdetben csak a jordán ügynököt szerette volna túszul ejteni, amikor viszont lehetőség adódott, hogy a CIA legképzettebb közel-keleti szakértőit is likvidálja, nem habozott élni az alkalommal. „Nem így terveztük – mondja –, a jordán és az amerikai titkosszolgálatok ostobasága adta kezünkbe ezen emberek életét.”

A 44 perces felvételen a katonai egyenruhába öltözött, ölében gépfegyvert nyugtató al-Balavi arról is mesél, hogyan vált egyszerű orvosból öngyilkos merénylővé. Állítása szerint kezdettől fogva az al-Kaida oldalán állt: gúnyolódva beszél az őt megvesztegetni kívánó ügynökökről. „Pénzzel próbálták megvenni a bizalmamat, dollármilliókat ajánlottak az információimért” – mondja a férfi, majd arról beszél, hogyan csapta be a szolgálatokat: információkat küldött nekik tálibok és al-Kaida-tagok hollétéről. „Némelyik hibás volt, de akadtak valósak is: biztosak voltunk benne, hogy ezeket a helyeket a CIA már felderítette.” Al-Balavi olyannyira elnyerte a titkosszolgálatok bizalmát, hogy a CIA egyik legértékesebb afganisztáni ügynökének tekintette.

A CIA nem kommentálta a videót. Egyetlen amerikai terrorelhárítási tisztviselő szólalt meg az ügyben – a szóvivő szerint al-Balavi eltúlozza a robbantás hatását –, szörnyű tette egyetlen pillanatra sem zavarta meg a titkosszolgálatok precíz működését. A férfi bátyja szerint egyébként nem igaz, hogy al-Balavi végig a terroristák mellett állt: a neve elhallgatását kérő fivér szerint Izrael tavalyelőtti gázai offenzívája sodorta a szélsőségesek oldalára testvérét.

BBC (www.bbc.co.uk)

Népszerűbbek az online hírforrások az Egyesült Államokban, mint nyomtatott változataik. Az online médiát csak a televízió előzi meg.

A Pew Research Center által megkérdezettek 61 százaléka az internetről szerzi be információit a világ történéseiről egy átlagos napon. Ennél többen csak a helyi televíziók híradóit (78 százalék) és a nemzeti csatornák hasonló műsorait (71 százalék) követik.

Az emberek több mint 90 százaléka több eszköz segítségével figyeli a híreket. „A hírolvasás ma már bárhol, bármikor és szinte bármilyen eszközzel megtörténhet” – magyarázza a jelentés. A kutatás szerint a legtöbben valamilyen hírgyűjtő weboldallal kezdik, mint a Google News vagy az AOL, de igen sokan látogatják a CNN vagy a BBC kezdőlapját is.

Az emberek 57 százaléka nem éri be egyetlen forrással: kettő-öt internetes lapot böngésznek át napi híradagjukért, általában minden nap ugyanazt a pár újságot. 54 százalék hallgat rádiós hírműsort otthon vagy az autóban ülve, a nyomtatott média rendszeres olvasói azonban csak a megkérdezettek felét tették ki – nem csoda hát, hogy nehéz helyzetben vannak az újságok.

Az 1863-ban alapított Seattle Post-Intelligencer például tavaly március óta csak online változatban jelenik meg, de a szintén patinás Chicago Tribune vagy a San Francisco Chronicle is hatalmas leépítésekre kényszerült életben maradása érdekében. Egyre több újság kacérkodik az online tartalmak fizetőssé tételének gondolatával. Ruport Murdoch médiamágnás már meg is hozta az ellentmondásos döntést: a többek között a Timest, a Sunt, a Fox és a Sky hálózatokat birtokló cégcsoport tulajdonában lévő publikációk internetes változatai nem maradhatnak ingyenesek. Murdoch szerint a Google profitál cégének munkájából, hiszen az emberek a keresőkön keresztül találnak a hírekre, így az olvasók kattintásaiból a közvetítő – vagyis a Google – profitál a tényleges előállító helyett.

A The New York Times ingyenessége 2011-től szűnik meg . Az egyik leghíresebb amerikai napilap döntése heves vitákat generált az angolszász internetes sajtóban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.