Egy ronccsá tett komoly ember + Képek + Videó

A Coen testvérek, Joel és Ethan egyre személyesebb hangot ütnek meg a filmjeikben. Új filmjüket Minnesota egyik kisvárosába helyezik, ahol ők is nevelkedtek. De igazából az A Serious Man bárhol játszódhatna. Ez egy kiegyensúlyozott, édes-keserű komédia, van itt lelkizés, szögesdrótként karcoló hangulat, és igen, olykor maga a pokol csipked minket.

Pálfi Krisztina
2010. 03. 01. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vajon miért is hullik darabjaira Larry Golpnik (Michael Stuhlbarg), egy rendes, családos fizikaprofesszor élete? A munkahelyén a dékán név nélküli leveleket kap, melyben őt rágalmazzák, fia, Danny (Aaron Wolff) csak napokra van a barmicvójától, de a nagy napon úgy betép, hogy nem tudja elolvasni a Tórát. Lánya, Sarah (Jessica McManus) csak egy dologgal foglalkozik: az orrműtétjére gyűjt. Munka nélküli bátyja, Arthur (a csodálatosan perverz Richard Kind), is összeomlik az ő kanapéján. A felesége pedig, Judith (Sari Lennick) elhagyja egy undorító, nyálkás kígyóért, aki persze velejéig komoly ember.


Larryt ugyanúgy próbára teszik a Coen testvérek, mint Isten tette Jóbbal. Különböző kínzásokat találnak ki neki, melyektől paranoiás lesz, mint például a zsidógyűlölő szomszédok, a meztelenül napozó nő, akitől biza fellobban a libidója. Larryt ügyvédje (a pléhpofa Adam Arkin) figyelmezteti, hogy csak a legrosszabbra számíthat a váláskor. Így tehát, mivel főszereplőnk egy istenfélő ember, tanácsért a rabbikhoz fordul, akik csak handabandáznak, ködösítenek, vagy befejezetlen történetekkel példálóznak.


A zsidó kultúrát alig ismerő emberek valószínűleg könnyen zavarba jönnek. A film kihúzza a lábunk alól a talajt, valószínűleg a sok utalás mellett elsiklik az, aki nem perfekt héberből. Aztán a barmicvó délutánján a végtelen tudás birtokosaként reprezentált idős rabbi hatezer év tanítását sűríti össze: „Amikor az igazságról kiderül, hogy hazugság, és minden remény meghal benned, akkor mi történik?” – a rabbi a Somebody to love utolsó sorát már lecseni, és egy kérdést állít elénk. Nos, valóban. Kétségtelen, hogy a Coen testvérek majd kajánul vigyorognak a sztereotípiázók vádjain, az önutálaton. Larry folyton azt kérdezi: miért én? És az biztos, hogy ez az emberiség egyik legrégebbi és örök érvényű kérdése. Larry pofonokat kapott mindkét arcára: osztotta a valós élet és a szakrális világ is. Szép lassan kikristályosodik a nézőben a kérdés, amelyet a film mindvégig óvatosan forgat: összeegyeztethető-e az igazságtalanság Isten létével? Komolytalanok vagyunk-e, mert úgy gondoltuk, hogy mi irányítjuk a dolgokat, és hittünk abban, hogy minden jó lesz?


A film egy jiddis nyelvű előszóval kezdődik valahol Lengyelországban, ahol a régi ismerősökhöz betér egy dybbuk (démon). Larry is valami ilyesmi lesz, álruhába bújtatott lidérc. De az egyetlen hang, amit hallani lehet a profán csöndben, az a Coen testvérek kuncogása.



Az A Serious Man című filmet egyik magyarországi forgalmazó sem tervezi bemutatni a közeljövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.