Késik a BKV 5 milliárd forintos kormányzati támogatása

Még nem érkezett meg a kormány ötmilliárd forintos BKV-támogatása a főváros számlájára – közölte Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes hétfőn.• Meghosszabbították a BKV-bérletek érvényességét

MNO
2010. 03. 01. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főváros költségvetéséért felelős politikust annak kapcsán kérdezte az MTI, hogy Horváth Csaba (MSZP), a fővárosért felelős kormánybiztos még február 18-án azt közölte: a kormány előző napi ülésén döntött a BKV-támogatás első, ötmilliárd forintos részletének átutalásáról.

Ikvai-Szabó Imre elmondta, tudomása szerint a kormány a március 10-ei ülésén dönt a szerződéstervezetről. A Fővárosi Közgyűlés még aznap, illetve másnap is ülésezik, így várhatóan azonnal a testület elé tudják majd terjeszteni jóváhagyásra a dokumentumot.

A politikus a megállapodással kapcsolatban azt közölte, hogy a főváros eleget tett több, a kormány által szabott feltételnek, így például inflációkövetően emelte a BKV-jegyárakat és januárban ötmilliárd forint plusztámogatást is biztosított a közlekedési cégnek.

A kormány és a főváros képviselői még tavaly december közepén jutottak egyezségre a közlekedési cég finanszírozásáról. Bajnai Gordon kormányfő, Horváth Csaba kormánybiztos és Demszky Gábor főpolgármester december 23-án írta alá a BKV fenntartható finanszírozásának feltételeiről szóló szándéknyilatkozatot, amely szerint a központi büdzsé – több részletben – összesen 17,4 milliárd forint vissza nem térítendő többlettámogatást biztosít a főváros útján a BKV működéséhez a fogyasztói árkiegészítésen és a normatív támogatáson túl. Ezen felül a kormány ötmilliárd forintnyi hitelgaranciát vállal.

A dokumentum tartalmazta a támogatási menetrendet és a teljesítendő feltételeket, amelyek alapján a BKV több részletben megkaphatja a kormány által biztosított támogatást. A szándéknyilatkozat aláírásával a főváros vállalta, hogy a költségvetésébe betervezett tízmilliárd forint mellett ötmilliárddal támogatja a BKV-t jövőre, 2011-ben pedig ezt tíz plusz tízmilliárdra emeli.

A plusztámogatást a kormány több feltételhez kötötte: az átláthatóság megteremtését, a BKV működési tervének elkészítését, valamint azt, hogy február 1-jétől legyen legalább az infláció mértékével megegyező jegyáremelés írta elő feltételként. A feltételek között szerepelt az is, hogy végre kell hajtani a fővárosi közösségi közlekedési vállalatok integrációját.

A Fővárosi Közgyűlés január 28-i ülésén azonban fideszes indítványra a képviselők úgy döntöttek, hogy a kormánnyal kötendő finanszírozási megállapodásban a közgyűlés nem akarja elkötelezni magát sem a viteldíjemelés, sem pedig a járatritkítás mellett. Ez pedig azt jelenti, hogy újra kell tárgyalni a főváros és a kormány közötti szerződéstervezetet.

A közgyűlés döntését követően Szollár Domokos kormányszóvivő azt mondta, a kabinet álláspontja nem változott, tartja magát a fővárossal aláírt szándéknyilatkozat tartalmához. A kormányszóvivő hangsúlyozta: a szándéknyilatkozatra alapozva kell elkészíteni a jogi dokumentumot, ami február közepén kerül a kormány elé. Ez alapján dönt a támogatásról a kabinet – közölte.

Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) február 10-én, a közgyűlés BKV-ügyeket vizsgáló bizottsága előtt még azt mondta, „nem állnak jól” a kormánnyal folytatott tárgyalások a BKV-támogatás ügyében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.