Szombatra virradó éjszaka, nagyjából éjfél körül riasztották a kecskeméti tűzoltókat: siessenek a Mátyási utcai börtönhöz, mert egy rab eltorlaszolta az ajtót, és magára gyújtotta a cellát. A sztori kissé gyanús volt, ezért visszahívták a telefonszámot, a vonal túlsó végén azonban megerősítették, hogy tényleg nagy baj van a börtönben. Így aztán szegény lánglovagok nagy szirénázva ki is vonultak a helyszínre. A kapu előtt már ott állt egy villogó mentőautó, akiket viszont azzal riasztottak, hogy egy rab felvágta az ereit. A kényszerű randit igencsak csodálkozva nézték a börtönből, el sem tudták képzelni, hogy mit akarnak tőlük a tűzoltók és a mentők.
Felmerül a kérdés: mit lehet ilyenkor tenni, van-e esély a felelősségre vonásra? Faragó Ede kecskeméti tűzoltóparancsnok a beol.hu-nak elmondta: ez szándékos megtévesztésnek minősül, ami a tűzvédelmi törvény szerint büntetendő. Sajnos elég gyakran fordul elő hasonló eset, különösen akkor, amikor iskolákban tartanak oktatást, és minden nebuló gyorsan megjegyzi a tűzoltóság hívószámát. Szándékos megtévesztésnél mindig feljelentést tesznek a rendőrségen. Eddig azonban még nem fordult elő, hogy felelősségre vonták volna a telefonbetyárt, mert azt beazonosítani nem lehetett, a nyomozást lezárták. Jellemző ugyanis, hogy utcai fülkékből telefonálnak.
Ez az eset viszont teljesen más, hiszen megvan a hívó fél száma. A tűzoltóság telefonközpontja egyébként akkor is kijelzi a számot, ha éppen le van tiltva az adott hívószám kijelzése. Ez alkalommal remélik, hogy a rendőrség megtalálja a mókázót. Amit behajthatnak rajta, az a kivonuló hat tűzoltó munkabére, a gépjármű kiszállásának költsége és valamennyi bírság. Faragó Ede hozzátette: a szándékos megtévesztések a kecskeméti tűzoltóságnak évente milliós nagyságrendű pluszköltséget jelentenek.
(beol.hu)

Századvég: A magyarok szerint a politikában és a médiában nincs helye külföldi beavatkozásnak