The Times (www.timesonline.co.uk), Yedioth Ahronoth (www.ynetnews.com)
Nem foglalhatja el posztját a Moszad új nagy-britanniai képviselője – írja a Times. Mint ismert, az izraeli titkosszolgálat előző reprezentánsát a januári útlevélbotrányt követően kiutasították az Egyesült Királyságból, az új képviselő kinevezéséhez pedig a szigetország olyan biztosítékokat követel a zsidó államtól, melyet az nem hajlandó megadni.
David Miliband külügyminiszter a Moszad-hivatalnok kiutasításakor úgy fogalmazott, az útlevelek klónozása „megengedhetetlen tett, mely komolyan sérti Nagy-Britannia szuverenitását”. Ezután közölte az Alsóházzal, biztosítékot kért izraeli kollégájától, Avignor Liebermantól, hogy az eset nem ismétlődik meg. Az ígéret máig nem hangzott el, hiszen ezzel a zsidó állam gyakorlatilag elismerné, valóban a Moszad felelős Mahmoud al-Mabhouh Hamasz-vezér januári meggyilkolásáért.
A Külügyi és Nemzetközösségi Iroda (FCO) képviselője a Times kérdésére elmondta, az izraeli fél máig nem kereste meg őket a kiutasított ügynök jelenleg üres pozíciójának betöltése ügyében. „Úgy gondoljuk, Izrael feladata a teljes és nyílt kapcsolathoz szükséges bizalom helyreállítása” – nyilatkozta az FCO szóvivője. – „Ehhez elengedhetetlennek tartjuk, hogy a másik fél megadjon számunkra bizonyos garanciákat – az pedig nyilvánvaló, hogy mindenféle izraeli kérést ezek fényében vizsgálunk meg”.
A zsidó állam és Nagy-Britannia viszonya egyébként sem felhőtlen az utóbbi időkben – főként a brit jogrendet felhasználó személyek vagy csoportok miatt, akik több esetben elérték, hogy háborús bűnökért letartóztatási parancsot adjanak ki vezető izraeli politikusok és magas rangú katonák ellen. A Yedioth Ahronoth izraeli lap tegnap például arról számolt be, a londoni rendőrség komoly erőket mozgatott meg, hogy megtalálja a tavaly decemberben egy konferenciára a városba utazni tervező Tzipi Livnit. A lap értesülései szerint a házkutatási paranccsal érkező hatósági személyek szabályos razziát tartottak a hotelben, sehol sem találták azonban az izraeli politikust: az ugyanis az utolsó pillanatban úgy döntött, mégsem utazik. A rendőrök ezt akkor még nem tudták: amikor Livnit nem találták a szobájában, felforgatták érte az egész szállót, majd a biztonsági kamerák felvételeit követelték a tulajdonostól, hogy azok alapján találjanak rá a miniszterre. Livni azóta kerüli Nagy-Britanniát.
Valószínűleg a liberális demokraták megerősödése sem tölti el örömmel az izraeli politikusokat, Nick Clegg pártja ugyanis a múltban több Izrael-ellenes bojkottot is támogatásában részesített.
The New York Times (www.nytimes.com)
Támogatja Arizona új bevándorlási törvényét az emberek többsége – írja a New York Times saját közvélemény-kutatási adataira hivatkozva. Abban, hogy a bevándorlási rendszernek súlyos átalakításra van szüksége, majdnem mindenki egyetért.
A válaszadók 44 százaléka gondolta úgy, hogy csak egy teljesen új rendszer bevezetése oldja meg a problémát, 45 százalék szerint pedig alapvető változásokra van szükség. A többség, 78 százalék abban is egyetért, hogy az Egyesült Államok nem tesz eleget a bevándorlók távol tartása érdekében. A megoldás mikéntje azonban már jobban megosztja az amerikaiakat: 57 százalékuk szerint ennek a kérdésnek a megoldása a szövetségi kormány feladata, 51 százalék gondolja azonban úgy, az arizonai törvény „nagyjából megfelelő”, sőt, 9 százalék szerint „nem elég szigorú” – „túl szigorúként” csak a válaszadók 31 százaléka jellemezte a hatalmas vitát kiváltó rendelkezést.
A törvény támogatói azt is elismerik, az intézkedések faji alapú diszkriminációhoz vezetnek majd, túlterhelik a rendőri erőket, és megrendítik a bevándorlók bizalmát a hatóságokban. Ugyanakkor úgy gondolják, csökkenti majd a bevándorlók számát, elriasztja az illegális határátlépőket és megfékezi a bűnözést.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert