Felszentelték a csíkszéki Mátyás huszárezred zászlaját

Újabb állomásához érkezett május 1-jén a Nyerges-tetőn a hagyományőrző huszármozgalom. A kellő pompával és a zászlószentelés hagyományának részletes betartásával szentelték fel a csíkszéki Mátyás huszárezred zászlóját, amelyet a felszentelési szertartás után befogadtak a szentegyházi, székelyudvarhelyi, háromszéki, marossárpataki, szovátai, gyergyói huszáregyesületek.

MNO
2010. 05. 02. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nyerges-tetőn tartott szertartáson jelen volt Borboly Csaba megyeitanács-elnök, Korodi Attila parlamenti képviselő, Tánczos Barna államtitkár és a térség polgármesterei. Hatos Mihály gyimesfelsőloki lelkész tartott tábori misét, melyet a zászló lényegéről és szerepéről szóló rövid előadás követett. Mint elhangzott, régen a zászlónak személyisége volt; az jelképezte a csapatot mint közösséget, és a király személyéhez hasonlóan szent volt, ezért mindig egy házi szertartással szentelték fel.

A rövid bemutató után András Zoltán huszárkapitány és Borboly Csaba megyeitanács-elnök mondott ünnepi beszédet. Borboly Csaba rámutatott, hogy mindezek az események hozzátartoznak a hely szelleméhez, és ugyanolyan fontosak az itt élő embereknek, mint a huszároknak. „Őseink tették olyanná ezt a helyet, amilyen ma, és a hely is olyanná alakította őket, amilyenek őseink által mi vagyunk” – jelentette ki a megyei tanács elnöke.

Következett a zászlószegek beverése, amely a szertartás szerint egyházi, világi és katonai méltóságok feladata, majd a következő lépés a zászló megáldása volt. A hagyomány szerint a magyar hadizászlókon nem volt felirat, csak a zászlóanya által feltűzött zászlószalag alapján lehetett tudni, kit képvisel, honnan van. A szalagot általában a zászlóanya saját kezűleg hímezte. A csíkszéki Mátyás huszárezred zászlajára Romfeld Mária Magdolna zászlóanya tűzte fel a szalagot, majd a lobogó elfoglalta helyét a többi zászló között. A szertartás záróakkordjaként a részvevők a nemzeti imát és a székely himnuszt énekelték el, majd Kászonaltízen „toboroztak” a huszárok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.