A vita lényege abban áll, hogy a jelenlegi állapot legyen-e a status quo – így látja Kiszelly Zoltán. A politológus szerint most az áll a belső vita középpontjában, hogy most vagy pedig ősszel legyen meg a tisztújítás. Gyurcsány Ferenc a minél előbbi aktusban lehet érdekelt, míg a pártban inkább az őszi önkormányzati választások után tennék meg ezt a lépést. A kérdés az számukra akkor – teszi hozzá az MNO-nak a politológus – hogy a választások után melyik nagyváros és megye marad vagy kerül szocialista vezetés alá.
Gyurcsány korábban megígért egy elemzést az elmúlt időszakról, ez szerdán kiszivárgott a sajtóba. Itt igen élesen támadja az MSZP vezetését, amelynek szerinte mennie kell. Kiszelly Zoltán szerint a volt pártelnök-miniszterelnök stratégiája az lehet: meg kell akadályozni, hogy a pártelnöki és a frakcióvezetői hatalom egy kézben összpontosuljon. „Kétfejűvé tenné a pártot” annak érdekében, hogy az ő emberei is pozícióba kerüljenek.
Ismert: Gyurcsány egy csatát már elveszített, ugyanis az MSZP Mesterhézy Attilát ülteti a frakcióvezetői székbe.
Kiszelly szavai szerint Gyurcsánynak szüksége lehet egy erős hátországra. Míg korábban a Győr-Moson-Sopron megyei MSZP elnöke volt, a mostani célpont akár a Hagyó Miklós távozása után „erős ember” nélkül maradt Budapest is lehet. Ha ő maga nem is vállal szerepet, „embereit még előre tolhatja”.
A helyezkedés, illetve az őszi helyhatósági választásokra való felkészülés állhat a vidéki MSZP-szervezetek vezetőinek lemondása és aktivitása mögött. A politológus szavai szerint az áprilisi „Fidesz-cunami” után már arra koncentrálnak vidéken, hogy megőrizhessék még meglévő pozícióikat. A politológus szerint a stratégia abban állhat: lemondással helyi-megyei szinten kikényszerítik a tisztújítást, hogy a kongresszusra már a személyi és programbéli megújulást képviselők jussanak többségbe. Idővel elmúlhat a választási vereség miatti elégedetlenség, ami az „öregek” frakcióban most elfoglalt pozícióit erősítené.
A napokban elindult vidéki lázadást a törökbálinti MSZP egyik volt elnökségi tagja indította el. Kiss István Lendvai Ildikónak küldött válaszlevelében még azt is megpengette, hogy a listáról bekerült szocialista képviselőket vissza kell hívni. A sokat emlegetett felelősségvállalást is felhozta mint szükséges lépést.
A választási vereségért és a kialakult helyzetért a törökbálintiakhoz hasonlóan az MSZP vezetését tartja felelősnek a párt szigetszentmiklósi szervezete is. A teljes tisztújítás azonnali lebonyolítását követelik ők is, és elfogadhatatlannak tartják, hogy „a felső vezetés bebiztosította magának az országos és a megyei listák első helyeit, ezzel kiszorítva a valóban változást akarókat és azokat, akik tettek is már valamit a pártért”. Az elégedetlenség gépezete Békéscsabán is felpörgött, ahogy Baján is „üvöltöznek” a helyi talpasok. Kőbánya MSZP-s polgármestere is faképnél hagyta a pártot.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok