Lövétei István hétfőn azt mondta, az Országgyűlés május 14-re tervezett alakuló ülésén mind a korelnöknek – ezúttal a fideszes Horváth Jánosnak –, mind pedig a megválasztott új házelnöknek joga van ahhoz, hogy döntsön, mi legyen, ha egy képviselő gárdamellényben jelenik meg az ülésteremben. (A házszabály kimondja, hogy a törvényhozás elnöke gondoskodik az Országgyűlés tekintélyének megóvásáról, az Országgyűlés rendjének és biztonságának fenntartásáról.)
Az alkotmányjogász értelmezése szerint ha az elnök úgy határoz, akkor a kormányőrök kivezethetik a szabálysértőt. Felhívta a figyelmet arra, hogy szabálysértést észlelve a házelnök tehet feljelentést az ügyben, azonban a rendőrök az Országházból nem vihetnek el senkit. A szabálysértést utólag lehet megállapítani, és ha ez megtörténik, akkor az Országgyűlés megszavazhatja azt, hogy az érintett képviselőnek felfüggeszti a mentelmi jogát – magyarázta.
A Jobbik frakcióvezetővé választott elnöke, Vona Gábor többször megerősítette korábbi ígéretét, amely szerint az új Országgyűlés alakuló ülésén gárdamellényben jelenik meg. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium tavaly novemberben úgy egészítette ki a szabálysértési kormányrendeletet, hogy a feloszlatott társadalmi szervezet működésében való részvétel, annak bármely formája, a feloszlatott társadalmi szervezet egyenruhájának, formaruhájának nyilvános rendezvényen történő viselése is szankcionálható lett. „Ugyanilyen megítélés alá esik az a magatartás is, ha valaki olyan egyenruhát, formaruhát visel, amelyről annak jellegzetes tulajdonságai alapján a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet egyenruhája, formaruhája ismerhető fel” – olvasható a tárcának a rendeletmódosításról tájékoztató akkori közleményében.
(MTI)

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert