A dollár jegyzése 214,15 forintra nőtt a keddi 209,59 forintról. A svájci frankot 193,65 forinton jegyzik 190,97 forint után, 100 japán jen pedig 226,33 forintot ér, szemben az előző napi 221,65 forinttal. Az euró/dollár árfolyam 1,2954 a keddi 1,3052 után. Az éjszaka folyamán az euró 1,2937 dolláron érte el leggyengébb árfolyamát, a forint pedig 276,85-ös eurójegyzésen. Az euró gyengülését az 1,30-as technikai határ átlépését követő stop-loss üzletek gyorsítják.
Szerdára virradóra az euró tovább gyengült a dollárral szemben az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben mélyülő bizalmi válság miatt. A negatív hangulat olyannyira meghatározó erejű, hogy az amerikai tőzsdeindexeket kedden még a kifejezetten kedvező makrogazdasági adatok ellenére is két százalék feletti veszteségbe szorította.
A bizalmi válság oka az, hogy a piac kételkedik Görögország képességében a segélycsomag feltételeiként előírt megszorítások végrehajtására, valamint tart a törlesztési válság átterjedésétől is néhány más, magas költségvetési deficittel küszködő euróövezeti tagállamra. A hét végén elfogadott EU–IMF görög segélycsomag megoldotta az ország likviditási gondjait, azaz elhárult annak veszélye, hogy Görögország ne lenne képes teljesíteni éppen esedékessé váló törlesztéseit. Az aggályokat a költségvetési hiány csökkentéséhez szükséges megszorító intézkedések teljesíthetőségével szemben felmerült kételyek váltották ki.
Az MTI által megkérdezett szakértők szerint a piac túlreagálta ezt az utóbbi tényezőt, ezért korrekciónak kell bekövetkeznie, mivel több hónap, illetve akár egy év elteltével megítélhető tényezőről van szó. A szerdai európai nyitás óta a forint a térségbeli devizákkal együtt folyamatosan gyengül. A megkérdezett kereskedők szerint a jelenlegi, bizonytalan helyzetben a forint mozgási tartománya kiszélesedett, és akár 280-as eurójegyzésig is gyengülhet az árfolyam. A 280-as határ áttörése azonban kevéssé valószínű, mivel a tapasztalatok szerint erőteljes technikai ellenállást jelent.
(MTI)

Így győzhet Orbán Viktor Brüsszelben – Menczer Tamás szerint