Kiállítás nyílt Cinkota történetéről

„Ifjabb koromban nem kedveltem különösképpen a történelmet, de amikor egyre több bizonytalanságra, pontatlanságra, helytelen információra bukkantam a helytörténeti leírásokban, felébredt a kíváncsiságom, és addig nem nyugodtam, míg nem láttam tisztán egy adott kérdésben” – vallja magáról a 80. életévét betöltött Lantos Antal, aki Budapest 16. kerületének helytörténészeként számos kiadvánnyal büszkélkedhet, s aki a Helytörténeti Gyűjtemény tavaly megnyílt állandó kiállításának létrejöttéért is sokat fáradozott.

MNO
2010. 05. 02. 13:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbbi nagy lélegzetű írása Cinkota történetét mutatja be a kezdetektől 1860-ig. Az első kötetet hamarosan követni fogja a folytatás. „Amióta nyugdíjba vonultam – s ennek már 30 éve – több időm jut a múlt kutatására. Rengeteg dokumentumot olvastam át. Ezek nagy része latin vagy német nyelven íródott, sőt ó-szlovák szövegekkel is bőven találkoztam. Ezek lefordítása nem volt könnyű feladat. A magyar nyelvű iratok változatos kézírása is nehezítette a források feldolgozását.” A könyv anyagát (eredeti jegyzőkönyvek, oklevelek, térképek) több mint hetven nagyméretű tablóra nyomtatva mutatja be a most másodszor megrendezett kiállítás, amelynek helyszíne ez alkalommal a Cinkotai Evangélikus Egyházközség új gyülekezeti háza.

A 2010. április 26-án tartott megnyitón jelen volt a könyv három szerzője: Lantos Antal mellett Tóth Miklós, a kerület főépítésze, valamint Széman Richárd, aki a fotók, reprodukciók elkészítésével tette lehetővé, hogy nyilvánosságra kerüljenek a múlt tényei. „Néhány félreértést el kell oszlatni – hangsúlyozta Tóni bácsi a kiállítás bemutatása során. – A köztudatban általában Batthyány Ilona érdemeit emlegetik. A kiállításon bemutatott iratok viszont egyértelműen bizonyítják, hogy férje, Beniczky Gábor végrendeletben kötelezte őt arra, hogy a családi kastélyt jótékony célra ajánlja fel. … Cinkota szlovákokkal való betelepítésével kapcsolatban is új adatok kerültek nyilvánosságra. A kiállítás – és a könyv – célja, hogy ezek a feltárt tények minél szélesebb körben ismertté váljanak.”

A kiállítást Vető István lelkész (házigazda) köszöntője után Szász József önkormányzati képviselő, cinkotai presbiter nyitotta meg, aki a kiállítás alapjául szolgáló könyvre hívta fel a figyelmet, idézve belőle egy abban szereplő régi történetet egy büszke cinkotai gazdáról. Kiemelte a könyv olvasmányos, színes, élvezetes stílusát, amelyhez hozzájárulnak Teszák Sándor szellemes karikatúrái. Méltatta Börcsökné Lábas Hilda grafikusi és tördelőszerkesztői munkáját is.

(evangelikus.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.