A hétfői Financial Times beszámolója szerint péntek hajnali 1 órakor ismét megindul a hivatalos kereskedés a normál körülmények között reggel 7 és este 6 óra között működő Liffe piaci platformon. A lépést a londoni államkötvény-forgalmazók kérték, tekintettel arra, hogy a választások várhatósan szoros eredményt hoznak, és ha erre nem reagálnak azonnal, veszteséges pozíciókba kerülhetnek. A legfrissebb kimutatások szerint változatlanul egyik párt sem bízhat teljes bizonyossággal abban, hogy abszolút többséget szerez a londoni alsóházban, és ez elemzők szerint komoly eladási nyomást eredményezhet a brit államadósság és a font piacán. A piaci szereplők ugyanis biztos többségű kormánytól várnák a mielőbbi intézkedéseket a hatalmas brit államháztartási hiány lefaragására. A recessziós brit gazdaság élénkítésére és a bankok megmentésére fordított csillagászati összegek békeidőben soha nem mért szintre, előzetes becslések szerint a hazai össztermék (GDP) 12 százalékának közelébe duzzasztották a márciussal zárult pénzügyi évben a brit államháztartási hiányt.
A világ legnagyobb hitelminősítője, a Standard & Poor's már kilátásába helyezte a lehetséges legjobb, "AAA" szintű brit államadós-osztályzat rontását az átfogó költségvetési konszolidáció elmaradása esetére. Ebben a helyzetben a kereskedők „lidércnyomásos” forgatókönyvnek tartanák, ha az esetleges parlamenti patthelyzet miatt elhúzódó koalíciós tárgyalások kezdődnének, de főleg azt, ha – amint legutóbb 1974-ben történt – új választásokat kellene kiírni, mert ez hosszú hónapokkal elodázná a szükséges költségvetési konszolidációs intézkedéseket.
John Wraith, a Bank of America-Merrill Lynch londoni kötvénypiaci stratégája a Financial Timesnak azt mondta: ha ismét az 1974-eshez hasonló helyzet állna elő, és megismételt választásokat kellene tartani, akkor sok befektető úgy dönthet, hogy szabadulni akar a portfoliójában lévő brit államkötvényektől. Különösen a külföldiek, akik nem vállalnák a brit adósság tartásával járó bizonytalanságot ilyen választási eredmény esetén. Egyes politikusi és szakértői vélemények szerint Nagy-Britannia ebben az esetben akár a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítéségére is kényszerülhet. Ken Clarke, a konzervatív árnyékkormány üzleti ügyekért felelős miniszterjelöltje minapi londoni sajtótájékoztatóján kijelentette: ha a brit választók nem juttatnak hatalomra működőképes többséggel bíró kormányt, a piac arra a következtetésre juthat, hogy Nagy-Britannia nem képes kezelni adósság- és deficitproblémáit. Ebben az esetben ezt „az IMF-nek kellene megtennie helyettünk” – mondta a veterán tory politikus. Clarke, aki a legutóbbi konzervatív kormányban a pénzügyminiszteri tisztséget töltötte be, hozzátette: a kötvénypiac nem fogja kivárni a pártok alkudozását egyértelmű választási eredmény hiányában. A politikus szavait alátámasztják a legutóbbi piaci felmérések is.
A Financial Times nemrégiben elvégzett befektetői körkérdéséből kiderült: a brit kormánykötvények legnagyobb befektetőit nem érdekli, hogy ki nyeri meg a csütörtöki parlamenti választásokat, csak az, hogy a győztes párt egyértelmű többséghez jusson, mert ez szükséges a brit kormánykötvények iránti kereslet fenntartásához. A londoni gazdasági napilap által megkérdezett tíz – összesen több mint hétezer milliárd dollár befektetői tőkét kezelő – globális befektetési alap egybehangzó véleménye az volt, hogy a brit állampapírpiacra a legnagyobb veszélyt egy olyan választási eredmény jelentené, amelyben egyik politikai erő sem tud többségi kormányt alakítani, mert ez a konszolidációs lépések késedelmével járhat.
(MTI)

A szívműtét után végre hazamehetne Gyuszika, de ehhez még segítségre van szükség