CNN (cnn.com)
Irónia: szennyezés-megelőzésért kaphat díjat a British Petrol – írja a CNN. Mint ismert, a Mexikói öbölben felrobbant és elsüllyedt fúrótornyot, mely most az Egyesült Államok legnagyobb olajszennyezését okozza, a brit cég működtette.
Az állami „Különös Biztonságért” kiosztott díj nyertesét még az incidens előtt választották ki. Nyertest jövő hétfőn hirdettek volna, a belügyminisztérium azonban úgy döntött, elnapolja az eseményt, mivel minden rendelkezésre álló forrást a Deepwater Horizon fúrótorony pusztulása miatt kialakult vészhelyzetre kívánja fordítani. A minisztérium szóvivője közölte, nem ismeri a nyertest, és azt sem közölte a riporterekkel, az idő közbeni tragédia hatással lehet-e a végső döntésre. Egyelőre nem tudni, a három döntős közül végül melyik nyeri a – szimbolikus, előnnyel vagy pénzösszeggel nem járó- díjat, az azonban bizonyos, a BP köztük van. A másik két esélyes az ExxonMobil és az Eni.
A British Petrolt különösen az anyaféltekéjétől távol eső területeken kifejtett tevékenysége miatt méltatták. Mint ismert, az incidens során 11 munkás meghalt, és napi 5000 hordó olaj jut a vízbe. Az Amerikai Partiőrség közleménye szerint a BP a „felelős fél”. A robbanás oka máig ismeretlen.
The Washington Post (washingtonpost.com)
Obama visszavágott – írja a Washington Post. Az elnök egy michigani egyetemen beszélve adott választ támadóinak, és védelmezte kormányzati politikáját. A demokrata vezető szerint az országban „mérgező politikai klíma” uralkodott el: a politikai spektrum mindkét végén helyezkedőket felszólította, a kirekesztés helyett a párbeszédre törekedjenek.
„Fasiszta, szocialista, szovjet-típusú hatalomátvétel… ez a fajta harmonizálás és túlzó retorika bezárja az együttműködés kapuit” – fogalmazott az elnök.
Obama félórás beszédének legnagyobb részét a kormányzat védelmére fordította. „Rémisztő, amikor az emberek azt mondják, a kormányzat, az egész kormányzat alapvetően rossz” – mondta a 92 ezer fős tömeg előtt. – „Egyesek úgy beszélnek a kormányzatról, mintha az valami gonosz, fenyegető külhoni erő lenne – elfelejtik azonban, hogy ebben a demokráciában a kormányzat maga a nép”.
Az elnök az Amerikát sújtó két legnagyobb katasztrófát is érintette beszédében: említést tett a virginiai bányakatasztrófáról és a Mexikói öbölben felrobbant olajfúró torony által okozott károkról is. „A kormányzat az, mely biztosítja, hogy a bányák biztonságosak legyenek, a kormányzat az, mely a felelős társasággal takaríttatja fel a kiömlő olajat, a kormányzat hiánya volt az, mely képtelen volt észrevenni a Wall Street-i felelőtlen döntéseket, melyek majdnem a gazdaságunk összeomlásához vezettek” – sorolta Obama.
Az elnök egyenesen a végzősökhöz is beszélt: „2010 diplomásai, ti lesztek azok, akik egyszer majd életben tartják ezt a demokráciát” – szólította meg a diákokat Obama, majd felhívta a figyelmüket, igyekezzenek távol maradni a politikát ma meghatározó „verbális harctól”, majd „változatos” vélemények meghallgatására intette őket. „Ha eddig csak a New York Times véleményrovatát olvasták, próbálkozzanak meg egyszer a Wall Street Journallal is. Ha Glenn Beck a kedvencük, talán keressék fel egyszer a Huffington Post weboldalát is”. A Michigani Egyetem díszoklevelet adományozott az elnöknek – ezt tavaly „eredmények hiányára” hivatkozva az Arizonai Állami Egyetem megtagadta.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot