Szúnyoginvázióra számítanak

Közel kéttucat település összefogásával várhatóan hat alkalommal, először május közepén irtják a szúnyogokat a Tisza-tó környékén – közölte a feladat összefogásáért felelős térségi önkormányzati társulás elnöke kedden.

MNO
2010. 05. 04. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az együttműködésben továbbra is négy megye – Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok – 23 települése vesz részt – tájékoztatott Soltész András. A társulást immár negyedik éve irányító Újlőrincfalva polgármestere elmondta: bár az elmúlt esztendőben egyszer biológiai irtást is végeztek ezen a vidéken, ám a szakértők szerint idén nem érné meg áldozni a gyérítésnek erre a – többi technológiánál jóval drágább – módszerére. Ezért elsősorban repülőgépes, úgynevezett légi kémiai, továbbá esetenként, egy-egy rendezvény helyszínén meleg ködös, földi kezeléseket végeznek majd a térségben, 6000 hektáros területen. Az önkormányzati társulás résztvevőinek szándéka szerint az idegenforgalmi szezonban a tavalyi hét helyett összesen hat alkalommal, kéthetente lesz szúnyogirtás. Egy-egy kezelés átlagosan három nap alatt, bő ötmillió forintból valósítható meg – tette hozzá.

Az első irtás május 13. és 15. között, az utolsó az augusztus 20-i ünnep idején várható. „Az előzetes vizsgálatok azt mutatják: a csapadékos tavasz és az esőzések után maradt rengeteg pangó víz miatt idén komoly szúnyoginvázióra kell számítanunk. Nem lesz egyszerű dolguk tehát a munka szakmai irányításával megbízott stáb tagjainak és a kivitelezőknek” – vélekedett Soltész András, aki azonban úgy fogalmazott: jelenleg még a gyérítés finanszírozása okozza a legnagyobb fejtörést az érintett városok és községek irányítóinak.

A társulás ugyan a múlt évi támogatási összeghez hasonlóan ezúttal is 12 millió forint pályázati forrást nyert e célra a Magyar Turizmus Zrt-től. Ám amíg korábban ez az irtás teljes költségvetésének 40 százalékát finanszírozta, addig most csak 30 százalékra lesz elegendő a pénz. Így az együttműködő önkormányzatoknak összesen további 28 millió forintot kellene előteremteniük e feladatra. Ráadásul a program utófinanszírozott, azaz az első kezelést még teljes egészében a helyhatóságoknak kell megelőlegezniük – magyarázta az elnök.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.