A Brüsszelben előterjesztett kezdeményezések között szerepel az értékpapírpiacok felügyeletével megbízott uniós hatóság kizárólagos felügyeleti jogkörének megteremtése az EU-ban bejegyzett hitelminősítők fölött. A bizottság szerint ettől az is várható, hogy növekszik a minősítők tevékenységének átláthatósága és a verseny, valamint kiegyenlítődik ezen ügynökségek információhoz jutása.
Michel Barnier, a pénzügyi felügyeletért is felelős biztos sajtótájékoztatóján arra mutatott rá, hogy a belső kontroll javítására, valamint a kockázatvállalás mérséklésére van szükség a bankokban. „Egészségesebb” javadalmazási rendszert kell alkalmazni, azaz féken kellene tartani a bankvezetői fizetéseket. Barnier arról is beszélt, hogy meg kell vizsgálni egy európai hitelminősítő ügynökség létrehozását. Ezzel kapcsolatban a bizottság várhatóan már a közeljövőben újabb előterjesztéseket tesz – jelezte.
A javaslatokat két hét múlva az európai uniós tagországok állam- és kormányfői is megvitatják, majd az EU várhatóan a húsz fejlett és vezető feltörekvő ország G20 csoportjának torontói csúcstalálkozóján is ismerteti június 26-án.
Részt vett a szerdai sajtótájékoztatón José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is, aki hangoztatta, hogy a most bejelentett javaslatok az uniós pénzügyi reform kereteibe illeszkednek, és céljuk, hogy stabil, erős piacokhoz vezessenek, illetve hozzájáruljanak újabb pénzügyi válságok megelőzéséhez. Ő is megerősítette, hogy a bizottság további kezdeményezéseken dolgozik. Barroso elmondta, hogy ő személy szerint pártolná a pénzügyi tranzakciókat vagy a profitot terhelő külön illeték kivetését is. Ezt az ötletet azonban a korábbi viták tanúsága szerint még számos nemzetközi szereplő (köztük több EU-tagállam) nem támogatja. A bizottsági elnök maga is elismerte, hogy világszinten ilyen adó bevezetésére kevés az esély. Úgy vélte azonban, ha mégis sor kerülne rá, az növelné az ágazat szavahihetőségét is.
A banki (társasági) reformokhoz a brüsszeli bizottság az érintettek javaslatait is várja a következő három hónap során, majd – várhatóan jövőre átfogó ajánláscsomagot készít. Jelen volt a szerdai sajtótájékoztatón Olli Rehn pénzügyi biztos is, aki újfent kiemelte a költségvetési fegyelem garantálásának fontosságát. A finn biztos egyúttal – kérdésekre válaszolva – „megfelelőnek” minősítette Spanyolország és Portugália közelmúltban bejelentett takarékossági intézkedéseit.
(MTI)

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok