Felügyelnék a hitelminősítőket

A hitelminősítő ügynökségek felügyeletének javítására, valamint a bankok irányításának hatékonyabbá tételére tett javaslatokat jelentett be az Európai Bizottság szerdán.

MNO
2010. 06. 02. 19:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Brüsszelben előterjesztett kezdeményezések között szerepel az értékpapírpiacok felügyeletével megbízott uniós hatóság kizárólagos felügyeleti jogkörének megteremtése az EU-ban bejegyzett hitelminősítők fölött. A bizottság szerint ettől az is várható, hogy növekszik a minősítők tevékenységének átláthatósága és a verseny, valamint kiegyenlítődik ezen ügynökségek információhoz jutása.

Michel Barnier, a pénzügyi felügyeletért is felelős biztos sajtótájékoztatóján arra mutatott rá, hogy a belső kontroll javítására, valamint a kockázatvállalás mérséklésére van szükség a bankokban. „Egészségesebb” javadalmazási rendszert kell alkalmazni, azaz féken kellene tartani a bankvezetői fizetéseket. Barnier arról is beszélt, hogy meg kell vizsgálni egy európai hitelminősítő ügynökség létrehozását. Ezzel kapcsolatban a bizottság várhatóan már a közeljövőben újabb előterjesztéseket tesz – jelezte.

A javaslatokat két hét múlva az európai uniós tagországok állam- és kormányfői is megvitatják, majd az EU várhatóan a húsz fejlett és vezető feltörekvő ország G20 csoportjának torontói csúcstalálkozóján is ismerteti június 26-án.

Részt vett a szerdai sajtótájékoztatón José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is, aki hangoztatta, hogy a most bejelentett javaslatok az uniós pénzügyi reform kereteibe illeszkednek, és céljuk, hogy stabil, erős piacokhoz vezessenek, illetve hozzájáruljanak újabb pénzügyi válságok megelőzéséhez. Ő is megerősítette, hogy a bizottság további kezdeményezéseken dolgozik. Barroso elmondta, hogy ő személy szerint pártolná a pénzügyi tranzakciókat vagy a profitot terhelő külön illeték kivetését is. Ezt az ötletet azonban a korábbi viták tanúsága szerint még számos nemzetközi szereplő (köztük több EU-tagállam) nem támogatja. A bizottsági elnök maga is elismerte, hogy világszinten ilyen adó bevezetésére kevés az esély. Úgy vélte azonban, ha mégis sor kerülne rá, az növelné az ágazat szavahihetőségét is.

A banki (társasági) reformokhoz a brüsszeli bizottság az érintettek javaslatait is várja a következő három hónap során, majd – várhatóan jövőre átfogó ajánláscsomagot készít. Jelen volt a szerdai sajtótájékoztatón Olli Rehn pénzügyi biztos is, aki újfent kiemelte a költségvetési fegyelem garantálásának fontosságát. A finn biztos egyúttal – kérdésekre válaszolva – „megfelelőnek” minősítette Spanyolország és Portugália közelmúltban bejelentett takarékossági intézkedéseit.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.