A néppárti politikus úgy véli, a legfontosabb cél, hogy a tőkemegfelelési irányelv újabb szigorítása a banki tevékenységeket a termelés finanszírozásának az irányába terelje. „Mivel a pénzügyi válság kitörésének legfőbb oka a bankok elharapódzó spekulációs tevékenysége volt, ezért az új tőkekövetelményi szabályoknak elsősorban ezen ügyletek visszaszorítását kell szolgálniuk” – mondta felszólalásában a fideszes EP-képviselő, aki felszólalásában szintén kiemelte, hogy további fontos cél, hogy a jelenlegi recessziós gazdasági környezetben a tőkekövetelményekre vonatkozó szabályok általános szigorítása ne vezessen a hitelezés további visszafogásához.
„Az új tőkemegfelelési szabályokat tehát akkor kell bevezetni, amikor a gazdaság egész Európában újra fellendülőben lesz” – véli a politikus. Győri Enikő szerint a tőkekövetelményekre vonatkozó új szabályozásnak figyelembe kell vennie a kelet-közép-európai bankrendszer működésének jellegzetességeit, vagyis a külföldi tulajdon magas arányát.
Hozzátette: emellett tekintettel kell lenni arra is, hogy a kelet-közép-európai régióban a szigorúbb szabályok negatív hatásai ne a leánybankok alacsonyabb hitelezési tevékenységében öltsenek testet. Ezzel kapcsolatban a fideszes európai parlamenti képviselő hangsúlyozta, hogy a stabil likviditású eszközök arányába valamilyen mértékben be kell számítani az egy évnél rövidebb futamidejű anyabanki hiteleket is, mivel a kelet-közép-európai régió szempontjából kedvezőtlen lehet, ha a bankcsoportok a határon átnyúló kitettségeik leépítésével válaszolnának a likviditási szabályok túlzott szigorára. „A helyi pénzügyi felügyeleti hatóságoknak pedig nagyobb szerepet kell játszaniuk az egyes forrás- és kitettségtípusok likviditási stabilitásának meghatározásában” – figyelmeztetett Győri.
„A szavatoló tőkeelemek besorolásának rendszerét átláthatóbbá kell tenni, és csak olyan tőkeelemeket szabad szavatoló tőkeelemként elszámolni, amelyek közvetlenül fedezetet nyújtanak a bank esetleges pénzügyi veszteségeire” – mondta a politikus, aki felszólalása zárásaként hangsúlyozta, hogy a bankoktól már előre egy olyan szabadon felhasználható tőketartalék képzését kell követelni, amit egy válság idején felhasználhatnának hitelezési tevékenységük fenntartására és a visszaesés káros hatásainak mérséklésére.
Győri szerint válság idején a bank által felhasználható szabad tőketartalékot az aktuális és potenciális gazdasági növekedés különbségét mérő makroindikátor alapján kellene a bankrendszernek a gazdasági fellendülés idején megképezni.
(MNO)

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították