Azt a célkitűzést ugyan mindenki elfogadja, hogy a zaklatásnak kitett feleség a tagállami határokon túl is élvezzen védelmet, ám az úgynevezett Európai Védelmi Határozatra vonatkozó előterjesztésnek azt az elemét többen vitatják, hogy a büntetőjogon túl a polgári jogi, illetve közigazgatási jogi területen is érvényesítsék a védelem kiterjesztését minden részes tagállamra.
Navracsics elmondta, hogy Magyarország is megfogalmazott aggályokat, és a pénteki ülésen ebben a témában tartózkodott. A fő gondot azonban az okozta, hogy a britek – ahol kormányváltozás történt a parlamenti választások nyomán – a maguk részéről elfogadhatatlannak minősítették a kiterjesztő értelmezést.
Ha a britek úgynevezett opt-outot jelentenek be, vagyis „kiszállnak” a közös határozatból, akkor nélkülük megvan a szükséges minősített többség, ha azonban nem akarják kivonni magukat, akkor egyetértésük nélkül nem hozható érvényes döntés. Végül abban maradtak, hogy a soros spanyol elnökség a kérdésben megkeresi az Európai Parlamentet, puhatolózva annak álláspontja felől. A luxemburgiak azt javasolták, hogy ezt a spanyolok csak informális jelleggel tegyék, hiszen nincs konszenzus.
A témában Navracsics Tibor maga is folytatott külön kétoldalú megbeszélést Viviane Reding igazságügyi EU-biztossal. Megbeszélésüknek azonban nem ez volt az egyetlen témája: áttekintették a jövő év első felében esedékes magyar EU-elnökség várható főbb prioritásait is.
A luxembourgi tanácskozás a távoltartási intézménnyel kapcsolatos ellentmondások mellett sem volt eredménytelen. Hozzájárultak a tagországok képviselői ahhoz, hogy 14 tagállam – köztük Magyarország – a többieknél szorosabb, úgynevezett megerősített együttműködési formában közös szabályokkal biztosítson nagyobb jogbiztonságot a válni kívánó, eltérő állampolgárságú – vagy azonos állampolgárságú, de más országban élő – házaspárok számára.
Az unió eddigi történetében most először nyílik lehetőség megerősített együttműködésre a tagállamok egy csoportján belül valamilyen kérdésben. Eddig ettől arra hivatkozva ódzkodtak a tagállamok, hogy megerősített együttműködés a „kétsebességű Európa” kialakításának képzetét keltheti.
Az EU legfőbb végrehajtó testületének, az Európai Bizottságnak a szóban forgó családjogi javaslata értelmében a házaspárok – különválási szándék hiányában is – előre megállapodhatnának abban, hogy válás esetén melyik uniós tagállam jogát kell alkalmazni. A bíróságok emellett olyan közös szabályok alapján járnának el, amelyek alapján eldönthető, hogy melyik ország joga alkalmazandó abban az esetben, ha a párok egymás között nem tudnak megállapodni.
Az igazságügyi miniszterek ezen felül megállapodtak abban, hogy a saját országukon kívül büntető eljárás alá vont személyeknek tolmácsot kell biztosítani, ha nem értik azt a nyelvet, amelyen az eljárás ellenük folyik. Minden fontos dokumentumot – így a letartóztatási parancsot, bírósági ítéletet – le kell fordítani számukra.
Az ülés fontos témája volt az emberkereskedelem elleni fellépés. A miniszterek zöld fényt adtak annak az irányelvtervezetnek, amely erőteljes fellépést ír elő a prostitúcióra kényszerítéssel, az illegális munkavállalók kizsákmányolásával, az emberkereskedőkkel szemben, hangsúlyt helyezve az áldozatvédelemre.
A miniszterek tárgyaltak arról felhatalmazásról is, amely alapján megindulhatnak a tárgyalások az EU-nak az Európa Tanács emberi jogi egyezményéhez való csatlakozásáról. Navracsics Tibor Reding asszony mellett kétoldalú megbeszélést folytatott Luxembourgban német, osztrák, illetve spanyol hivatali partnerével is.
(MTI)

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert