Milliárdos erdőkár: oda az éves fakitermelés tíz százaléka

Az éves fakitermelési mennyiség csaknem tíz százaléka, 400-500 ezer köbméter fa eshetett áldozatul eddig a viharoknak, ez milliárdos nagyságrendű kár, a felmérés azonban még folyamatban van – mondta Ali Tamás, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) erdészeti igazgatóságának igazgatóhelyettese csütörtökön az MTI-nek.

MNO
2010. 06. 03. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ali Tamás kifejtette: a vihar az állami és magánerdőkben egyaránt pusztított, nemcsak fákat döntött ki, hanem értékben talán még nagyobb kárt okozva pusztította az erdei utakat, hidakat, gátakat is. Emiatt a közlekedés elég nehéz az érintett erdőterületeken, a kárfelmérés folyamatban van – az erdőgazdálkodók, valamint az MGSZH igazgatóságai is gyűjtik az adatokat –, de vannak olyan erdőterületek, ahová egyáltalán nem lehet bejutni az infrastruktúra állapota vagy a fakidőlések veszélye miatt. A felázott talajon sok helyütt annyira megbillentek az erdőállományok, hogy már egy kisebb szél is további fakidőléseket indíthat el.

A becslések szerint országosan 400-500 ezer köbméter fa – főként bükk – dőlhetett ki a viharos időjárás miatt, ez közel tíz százaléka Magyarország éves, 6-7 millió köbméteres fakitermelésének. A Balaton-felvidéki erdőkben azonban az éves fakitermelési mennyiség fele van a földön. A kárértéket – figyelemmel az infrastruktúrát ért károkra is – elég nehéz megbecsülni még, nagyságrendje azonban országosan milliárdos – mondta az igazgatóhelyettes. Hozzátette: pontosabb adatok néhány hónap múlva várhatók, hiszen például az is kérdéses, mit lehet majd értékesíteni a kidőlt faanyagból.

Földrajzi elhelyezkedés szempontjából leginkább a Bakonyt tarolta a vihar, az első becslések szerint körülbelül 300 ezer köbméter nagyságrendű fa dőlt ki ott mintegy ezer hektáros nagyságrendű területen. Itt az állami kár a jelentősebb, a vihar ugyanis a Bakonyerdő Zrt. és a HM Verga (Honvédelmi Minisztérium Veszprémi Erdőgazdasága) Zrt. területein volt a legnagyobb. A veszprémi erdőgazdaságban 200 ezer köbméternyi fa dőlt ki, 100 ezer köbméternyi pedig a Bakonyerdő Zrt. és a magánerdő-tulajdonosok kára. A veszprémi erdőgazdaság területén a Zirci Erdészet különösen megsínylette az időjárást, ott az első becslések szerint 2-3 évnyi fakitermelés mennyisége került most a földre.

Az erdőkben a kidőlt faanyag egy része szilánkosra tört, azaz használhatatlan. Kárt szenvedtek továbbá az erdőállomány alatti facsemeték, amelyeket a rájuk boruló fakoronák sok helyütt összetörtek, ezeket most megpróbálják menteni.

A Bakony mellett igencsak megszenvedte a vihart a Börzsöny, a Mecsek, a jelenleg is víz alatt lévő Gemenci-erdő és a Pilis is.

Az MGSZH igazgatóhelyettese felhívta a figyelmet arra, hogy a kárt szenvedett erdészetek megsegítésére megadnak minden adminisztratív segítséget ahhoz, hogy a kármentesítést elvégezzék. Felhasználható továbbá erre az esetre az Európai Uniónak egy támogatása Erdészeti potenciál helyreállítása jogcím alatt. Ezt a támogatást az Új Magyarország vidékfejlesztési program egyik jogcímeként újratelepítésre és a károsodott faanyag eltüntetésére, a terület letakarítására lehet igényelni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.