A Miniszterelnökség államtitkára a gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentését ismertetve szombaton azt mondta: nem igazak a tervezett – így a regisztrációs, a jövedéki, a vállalkozásokhoz kapcsolódó – adóbevételek, ahogy nem igazak a költségvetési szervek kiadásaira vonatkozó számok sem, és nem történtek meg a strukturális átalakítások. Az idei költségvetésben számos súlyos valótlanság, trükk szerepel, ezért azonnal cselekedni kell.
A tényfeltáró bizottság vezetője kiemelte: nem igazak a közlekedési vállalatok – a BKV, a MÁV, a Malév – kiadásaira vonatkozó adatok, valamint az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések, a tb-alapokra, az önkormányzatokra, az elkülönített állami pénzalapokra vonatkozó adatok sem.
A bizottság nem találta valósnak a számokat az egyik nagy áramszolgáltató vállalat felé fennálló tartozás összege és a Vértesi Erőművel kapcsolatos kötelezettségek esetében sem. A Magyar Fejlesztési Banknál, illetve a Hitelgarancia Rt.-nél pedig 100 milliárd forint nagyságrendű veszteséggel kell számolni.
A kormány tartani akarja az idei tervezett hiánycélt
A kormány tartani akarja a 2010-es tervezett hiánycélt – szögezte le Varga Mihály. Kijelentette: „Most egy célt tűztünk magunk elé, hogy a tervezett hiánycélt tartani tudjuk”. Kérdésre válaszolva hozzátette: lesz adócsökkentés az idén. Az országnak továbbra is arra kell törekednie, hogy belépjen ez euróövezetbe, azaz teljesíteni kell a jövőben az ezzel kapcsolatos feltételeket, ezzel a céllal a miniszterelnök is egyetért – utalt rá Varga Mihály.
A gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentését ismertetve Varga Mihály leszögezte: higgadtan, határozottan kell cselekedni, akciótervet kell meghirdetni, hogy a tervezett hiánycélt tartani lehessen. A beavatkozásnak mélyrehatónak kell lennie – jelentette ki az államtitkár.
Konszolidált a helyzet
Konszolidált a magyar gazdaság helyzete – szögezte le Varga Mihály szombaton Budapesten sajtótájékoztatón. Varga a tényfeltáró bizottság részjelentését ismertetve arra a kérdésre, hogy csődközeli-e a magyar gazdaság helyzete, azt válaszolta: a helyzet konszolidált, a tervezett 3,8 százalékos hiány mértéke tartható, de ehhez a kormánynak intézkedéseket kell hoznia. Megfogalmazása szerint túlzó minden olyan összevetés, amely magasabb kockázati felárral rendelkező országgal hasonlítja össze Magyarországot, „ha ezt egy kolléga teszi, az pedig nem szerencsés”. A forint árfolyama az elmúlt napokban a közép-európai valuták árfolyam-alakulását követte – emlékeztetett az államtitkár. Nyomatékosította: a kormánynak egyébként nem az a dolga, hogy a monetáris politikával foglalkozzon, hanem az, hogy fiskális téren tegye rendbe a folyamatokat, és tartható legyen a tervezett deficitcél.
Az akcióterv mellett az árvízről is tárgyalnak
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szombaton jelentette be: három napon át tart a szombaton kezdődő rendkívüli kormányülés, ennek témája a gazdaság talpra állítását célzó akcióterv mellett az elszámoltatás menetrendje és az árvízzel kapcsolatos helyzet lesz.
Az elszámoltatásról azt mondta: a minisztereknek már az átadás-átvétel kapcsán rendelkezésükre állnak információk, amelyek újabb és újabb kockázatokat jelentenek a költségvetés szempontjából.
(MTI)