Tovább áradnak a folyók
Tovább áradnak a folyók Észak-Magyarországon, több helyen a tetőzést szombatra, illetve vasárnapra várják – tájékoztatta Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövízig) árvízvédelmi osztályának a vezetője szombaton az MTI-t. A Sajó szlovákiai alsó szakaszán, Lénártfalvánál 520 centiméteres vízállással a tetőzés közelében van. A határnál, Sajópüspökinél szombaton tetőzött az ár, Sajószentpéternél még árad a folyó. Mivel a Sajó felső szakaszán tartósan nagy víztömeg érkezik, és a Bódva rendkívüli árhulláma is jelentős vízutánpótlást hoz, Felsőzsolca térségében a korábban vártnál valamivel magasabb szinten valószínű a tetőzés. A vízállás ott is az eddigi legmagasabb szint közelébe emelkedhet. A Bódva szombat hajnalban tetőzött Szendrőnél, és jelenleg is tetőzik Hídvégardónál. Szombaton a Bódva teljes hazai szakaszán megindul az apadás, de ennek üteme egyelőre rendkívül lassú lesz – jelezte Csont Csaba. A Hernád Szlovákiában már apad, a magyar szakaszon még árad. A folyón minden idők legnagyobb árvize jön le. Gesztelynél a tetőzést hétfőre várják a szakemberek.
A Bodrog szlovákiai és kárpátaljai mellékvizei közül az Ondava, a Laborc és a Latorca az alsó szakaszon még árad, az Ungon már elkezdődött az apadás. A folyó hazai szakaszán további számottevő áradásra és az eddigi legmagasabb vízállásokat 30-40 centiméternyire megközelítő vízszintek kialakulására kell számítani. A Tisza Tiszabecs és Kisköre között árad. A következő napokban Tokajnál a vízszint megközelíti, de valószínűleg nem éri el a harmadfokú készültségi szintet.
Átvezénylés Borsodba
A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság újabb 10 munkatársát vezényelték át Borsodba szombatra virradó éjszaka az Országos Műszaki Irányító Törzs utasítása alapján – közölte az igazgatóság az MTI-vel. A tájékoztatás szerint ezzel 61-re emelkedett a védekezésben részt vevő állomány tagjainak a száma, akik elsősorban a Hernád mentén végeznek bordás megtámasztást, nyúlgátépítést és -erősítést, illetve irányítják a homokzsákok töltését. A békésiek a védekezési munkálatok segítése érdekében 230 ezer homokzsákot, 15 záporszivattyút és 300 lapátot is átszállítottak az északi megyébe. A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság időközben leváltotta azt a 30 fős tűzoltóegységet, amely szerda óta dolgozott Borsodban. Takács Árpád, az igazgatóság vezetője elmondta, hogy szombat reggel maga is a helyszínre utazott, hogy segítse a védekezést.
Sátoraljaújhely: picit jobb a helyzet
Erőteljesen apad a Ronyva-patak, már nincsenek járhatatlan utak a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sátoraljaújhelyen, de több mint száz ház pincéjében áll a víz. A város polgármestere az MTI-nek szombat délelőtt azt mondta: megkezdték a közterületeken a szivattyúzást és a fertőtlenítést. Szamosvölgyi Péter (Fidesz) közölte: a patak vize pénteken, az apadás előtt mintegy két órával törte át a homokzsákokból épített ideiglenes töltést mintegy ötméteres szélességben. Jelenleg két és fél méterrel van a gát koronája alatt a vízszint, házak már nincsenek víz alatt, de több mint száz ház pincéjéből kell majd kiszivattyúzni a vizet – tette hozzá. Tájékoztatása szerint kaptak gázzal működő szivattyúkat, így most már egyszerre 20 helyen tudják szivattyúzni a vizet. A közterületeken géppel és kézi permetezővel megkezdték a fertőtlenítést, de attól tartanak, hogy a hirtelen melegedés miatt fertőzésveszély, járvány alakulhat ki, ugyanis az ár kimosta az udvari vécéket. A polgármester azt mondta: az újjáépítéshez minden felajánlást szívesen vesznek, de leginkább bútorokra, működőképes háztartási gépekre lenne szükség, ugyanis az elöntött házakban ezek az eszközök mind tönkrementek.
Elzárva
Csak az Aggteleki-karszton át lehet megközelíteni a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szalonna községen túli, a szlovák határ közelében fekvő településeket, a domboldalról az látszik, hogy az egész Bódva völgye vízben áll – jelentette az MTI tudósítója szombat délelőtt a helyszínről. Néhány helyen már a vasúti töltést sem lehet látni, tehát a vágányokat is ellepte a víz, bizonyos részeken pedig a vasúti töltés tartja az áradatot. Perkupától a szomszédos Szalonnára nem lehet bejutni, a vasúti átjárótól a Bódva ömlik át a közúton óriási sodrással. Szendrőt sem lehet így megközelíteni, hiszen a másik irányból, az edelényi részről is hömpölyög a vízátfolyás. A folyó felső szakaszán egyelőre a helyszíni tapasztalatok szerint stagnál, illetve talán minimális mértékben csökkent a vízállás, ami azonban a középső és az alsó szakaszon még nem érezhető. Szaniszló János, Szendrő független polgármestere az MTI-nek azt mondta: a településen eddig négy ház dőlt össze, és további tizennégy veszélyeztetett ingatlan van, ami azt jelenti, hogy ezek az épületek is összeroskadhatnak. Az MTI információi szerint Edelényben is hasonló a helyzet, az óriási áradatot ugyanis a régi építésű házak nem bírják, így már egy társaság ingatlanjának az oldalai is bedőltek, és további károkra kell számítani. A térségben elállt az eső, és kisütött a nap, s ez könnyíti az árvízi védekezést.
Sorban zárják le a Pest megyei utakat