Véget vethet a botrány az amerikai–izraeli barátságnak?

A YouTube és a Twitter segítségével próbálja helyreállítani megtépázott hírét az izraeli katonaság – írja a CNN. A közvélemény bizalmának elvesztése ugyanis komoly következményekkel járhat a zsidó állam számára. A CIA pakisztáni robotrepülős csapásait elítélő tanulmányt terjesztettek be az ENSZ elé – írja a The Washington Post. A nemzetközi szervezet szerint kevéssé ellenőrizhető, kiket, hogyan és miért ölnek meg az amerikaiak.

Kovács N. László
2010. 06. 02. 17:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

CNN (cnn.com)

A YouTube és a Twitter segítségével próbálja helyreállítani megtépázott hírét az izraeli katonaság – írja a CNN. A közvélemény bizalmának elvesztése ugyanis komoly következményekkel járhat a zsidó állam számára.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) mindent megtesz, hogy bizonyítsa a támadás jogosságát: először egy olyan videót osztottak meg a nagyközönséggel, melyen az látszik, amint a Mavi Marmara utasai megtámadják a fedélzetre lépő katonákat, majd a segélyszállítók fegyverarzenáljáról készült képek láttak napvilágot: a legénység késekkel, vasrudakkal és csúzlival szállt szembe a gépfegyveres támadókkal. Végül a legutóbb nyilvánosságra hozott felvételen bemutatták, a humanitárius segély igenis eljutott a partra – igaz, nem minden gond nélkül.

Hiába azonban minden próbálkozás. „Ezt a csatát már elvesztettük” – mondta Shlomo Dror, a Védelmi Minisztérium szóvivője. „Bármit teszünk, ezen nem tudunk változtatni.” Az IDF eredetileg azt tervezte, hogy megbénít minden, a hajóról sugárzott elektronikus jelet – ez azonban nem sikerült, így a Mavi Marmara több utasa élőben számolhatott be a hadihajók közeledtéről. Ráadásul a támadás közben készített felvételek is hamarosan bejárták a hálót, az izraeli agresszió bizonyítékaiként.

A zsidó állam pedig nem engedheti meg magának a további presztízsvesztést. „A texasi Houston lakosságával rendelkező ország nem bírhatja sokáig külföldi támogatás nélkül” – írja a Stratford.com elemzője. „A közvélemény igenis fontos, ha nem egy, az ország számára létfontosságú ügyről van szó – és Izrael a legtöbb más ország számára közel sem létfontosságú. Ha a jelenlegi eset például a zsidó állam ellen hangolja az amerikai népet, az könnyen komoly lépésre sarkallhatja a Netanjahu-kormánnyal egyébként sem túl rózsás viszonyban álló Obama-adminisztrációt. Az izraeliek szerint ez nem igazságos, hiszen ők csak provokációra válaszoltak – lehetséges, de nem is ez a lényeg. A lényeg, hogyan formálja át ez az eset a világ véleményét a kérdésről.”

Az információs háború folytatódik: a flotta maradék hajói ezekben a percekben is Gáza felé tartanak. Nem úgy tűnik azonban, hogy Izrael tanult az esetből: „Legközelebb nagyobb erővel lépünk fel” – mondja egyik magas rangú hivatalnokuk.

The Washington Post (washingtonpost.com)

A CIA pakisztáni robotrepülős csapásait elítélő tanulmányt terjesztettek be az ENSZ elé – írja a The Washington Post. A nemzetközi szervezet szerint kevéssé ellenőrizhető, kiket, hogyan és miért ölnek meg az amerikaiak.

Philip Alston 29 oldalas jelentésében az orosz és az izraeli haderők hasonló operációira is kitér, leghosszabban azonban a CIA hadműveleteivel foglalkozik. „Létfontosságú, hogy az államok demonstrálják, hogy a »célzott gyilkosságok« gyakorlatában eleget tesznek a nemzetközi jog követeléseinek” – áll a jelentésben, melyet szerdán terjesztettek az ENSZ elé. „Ezt ma a CIA teljesíti a legkevésbé. A nemzetközi közösség nem tudja, ki ad engedélyt a csapásokra, sem azt, milyen alapon választanak célpontot, de azt sem, mi történik, ha a gyilkosságnak civilek esnek áldozatul.”

Alston ugyan kijelenti, a támadások szigorúan ellenőrzött keretek között, erős kormányzati felügyelet mellett mennek végbe, ezért illegálisnak nem nevezné őket, mégis komoly kételyeket fogalmaz meg. „Különösen aggasztó, hogy az egyre kiterjedtebb területen harcoló Egyesült Államok nincs tisztában ezekkel a szabályokkal” – írja. „Az USA határozottan alkalmazott, de igen kevéssé körülhatárolt jogot gyakorol a gyilkossághoz, ezt pedig nem teheti meg sokáig az életet védő és a külhoni katonai akciókat szabályozó rendelkezések tekintélyének súlyos rombolása nélkül.”

Az amerikaiak ugyanakkor azzal érvelnek, a légi csapások a pakisztáni kormány engedélyével történnek. Mivel a közel-keleti ország nem szeretné, hogy külföldi hadsereg lépjen a területére, a robotrepülős támadások a tökéletes kompromisszumot jelentik: Pakisztán kívánsága is teljesül, és Amerika is harcolhat a tálibok ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.