A választók most nem kívánnak egy baloldali fordulatot

Gyülekeznek a viharfelhők az Angela Merkel vezette kormány feje fölött, mivel nem sikerült eddig jelentős reformokat végrehajtani és egyre több az ellentét a szabad demokratákkal is. Az ellenzéki pártok folyamatosan erősödnek, de a jelenlegi tendenciák alapján nem várható, hogy újra egymásra fognak találni a következő választások után.

Kovács András
2010. 08. 29. 6:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel az elmúlt években sokszor hangsúlyozta, hogy a Szociáldemokrata Párttal (SPD) kötött koalíció túlságosan nehézkessé és lassúvá tette a döntési folyamatokat. Azonban a mostani napokban mindenképpen hiányzik a kancellárnak az egykori nagykoalíciós partnere. A kormányfő a tavaly szeptemberi választásokat követően nem az SPD-vel alakított közös kormányt. Habár a korábbi kormánynak tagja volt az SPD, Merkel úgy gondolta, hogy a szabad demokratákkal (FDP) köt koalíciót, hogy olyan reformlépéseket tegyen meg, amelyeket korábban az SPD ellenzett.

Az új kormányzat azonban a vártnál lényegesen rosszabbul teljesít. Merkel és Guido Westerwelle, az FDP elnöke, jelenlegi külügyminiszter több kérdésben nem ért egyet, amely nyilvánosságra is került. Westerwelle többször is radikális adócsökkentést követelt, míg Merkel szerint egy ilyen lépés túl gyors és korai lenne. A kancellár szerint kisebbik koalíciós partnere sokkal ideologikusabb kormányzást képzel el, mint az ő pragmatikus stílusa.

Kiesnek a parlamentből a liberálisok?

Mindezeket az ellentéteket a közvélemény nem díjazza. Az egyik legtöbb kritikát a görög adósságválság kapcsán kapta a kormány és sokan elégedetlenek a meghozott döntésekkel. Az FDP is hasonló problémákkal kénytelen szembenézni. A tavalyi választáson a liberális párt még 14,6 százalékot ért el, mostanra viszont 5 százalék körülre esett le a támogatottsága, és vélhetően egy új választás esetén nem kerülne ismét kormányra.

A CDU és a CSU támogatottsága jelentős mértékben nem változott tavaly szeptember óta, amikor 33,8 százalékot szereztek. Az FDP gyengélkedése azonban új lehetőségeket jelenthet az ellenzéki pártoknak (SPD, Zöldek). Felmérések szerint az SPD ismét 30 százalék körüli támogatottságnak örvend, míg a Zöldek 15 százalékon állnak, míg tavaly az SPD 23, a Zöldek 10,7 százalékot szereztek.

Nem várható sima váltás

A szocdemek és a Zöldek 1998 és 2005 között egyszer már alkottak közös koalíciót és mostanában egyre több a spekuláció arról, hogy ismételten visszatérnek majd a hatalomba. Az SPD és a Zöldek együttműködését jelentősen nehezítheti, hogy a baloldali térfélen belül elég távol állnak egymástól, valamint a tartományi kormányokban jobboldali pártokkal működnek együtt.

A 2009-es Saar-vidéki voksolást követően a Zöldek elutasították, hogy az SPD-vel és a Baloldali Párttal (Die Linke) kössenek koalíciót, helyettük inkább a CDU-t és az FDP-t választották. Ez volt az első alkalom, hogy a zöld alakulat a jobboldal felé mozdult el és kötött szövetséget.

Napjainkban az ellenzék megerősödése és a lassú gazdasági kilábalás jó esélyt ad a balközépnek az esetleges hatalomra kerülésre. A legnagyobb kormánypárt népszerűségének állandósága azt is jelentheti, hogy a jobboldalról inkább a közép felé tolnák a szavazók a kormányzást és nem kívánnak teljes baloldali fordulatot.

(Forrás: angusreid.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.