Ezredéves meteoreső végzett a dinoszauruszokkal?

Többszörös becsapódás okozhatta a dinoszauruszok halálát egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint – közli a BBC. Legalább két meteor, de valószínűleg egész meteoreső vezetett az őshüllők 65 millió évvel ezelőtti kihalásához. Különös kísérletre vállalkozott egy New York-i művész és tudományos munkatársa: egy hónapig gyorséttermi koszton tartanak egy hangyakolóniát – írja a The New York Times. A vöröshangyák még a menühöz csatolt játékokat is megkaphatják.

Kovács N. László
2010. 08. 27. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

BBC (www.bbc.co.uk)

Többszörös becsapódás okozhatta a dinoszauruszok halálát egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint – közli a BBC. Legalább két meteor, de valószínűleg egész meteoreső vezetett az őshüllők 65 millió évvel ezelőtti kihalásához.

David Jolley és csapata, az Aberdeen University kutatói által végzett kutatás a Mexikói-öbölben található Chicxulub-kráter és az ukrajnai Boltiszk-kráter keletkezése közti időbeli különbséget vizsgálta. A tudósok a sárrétegekben megkövült fosszilis növények pollen- és spóramintáit elemezve megállapították, a becsapódás által elpusztított talajt villámgyorsan újra páfrányréteg lepte el. Ezek a növények ugyanis különösen hamar képesek megtelepedni bármilyen felszínen, így a páfrányok spórái által hagyott nyomok jól jelzik a múlt eseményeit. Az első, átlagos spóraréteg alatt körülbelül egy méterrel a kutatók újabb réteget találtak – egy későbbi becsapódás árulkodó jelét.

„Ez a második vonal valószínűleg a Chicxulub-esemény után keletkezett” – mondta Simon Kelley professzor, a Geology nevű szaklapban megjelenő tanulmány társszerzője. A Boltiszk- és a Chicxulub-becsapódás tehát nem egyszerre történt, hanem több ezer év különbséggel. A kutatók nem zárják ki azt sem, hogy később újabb rétegekre lelnek, a melyek újabb meteor bizonyítékaiként szolgálnak majd.

Az elmélet szerint tehát a dinoszauruszok kihalását nem egyetlen esemény, hanem egy több ezer éven át elhúzódó meteoreső okozta. Azt azonban, hogy ez hogyan keletkezett, máig vitatják: egyes tudósok szerint földközeli objektumok ütközésének következtében zúdult égi tűz a földre.

A NASA „Spaceguard” nevű nemrég indult programja az ilyen ütközéseket hivatott figyelni, és baj esetén a Földet riasztani.

The New York Times (www.nytimes.com)

Különös kísérletre vállalkozott egy New York-i művész és tudományos munkatársa: egy hónapig gyorséttermi koszton tartanak egy hangyakolóniát – írja a The New York Times. A vöröshangyák még a menühöz csatolt játékokat is megkaphatják.

Elizabeth Demaray és a Természettudományi Múzeum munkatársa, Dr. Christine Johnson a McDonald's gyermekeknek szánt menüjét, a Happy Mealt kóstoltatják meg a rovarokkal – egy hónapon keresztül. A „Corpor Esurit, avagy mindannyian megérdemlünk egy kis pihenőt” néven megnyitott kiállítással a művészek arra kívánják felhívni a figyelmet, milyen hatással van az általunk eltartott állatokra az „amerikai étrend”, ahogy a McDonald's-ot nevezik.

A hangyákat egy körülbelül 1,8 x 3 méteres plexiüveg „farmon” tartják, váruk kavicsok és szigetelőanyag között található. Mivel a tizedik sugárúti elegáns kiállítóterem közel sem a legmegfelelőbb hely egy hangyakolónia számára, a kiállításon csak munkások tekinthetők meg – szakértők szerint a királynő nélküli, céltalan élet gyorséttermi táplálék nélkül is könnyen a halálba kergeti a dolgozókat.

A kiválasztott Pogonomyrmex badius egyébként főként növényi maradványokkal táplálkozik, így nem csoda, hogy egy hét után az állatok nagy része döglötten fekszik a kiállítóteremben, vagy céltalanul körözve várja sorsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.