BBC (www.bbc.co.uk)
Többszörös becsapódás okozhatta a dinoszauruszok halálát egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint – közli a BBC. Legalább két meteor, de valószínűleg egész meteoreső vezetett az őshüllők 65 millió évvel ezelőtti kihalásához.
David Jolley és csapata, az Aberdeen University kutatói által végzett kutatás a Mexikói-öbölben található Chicxulub-kráter és az ukrajnai Boltiszk-kráter keletkezése közti időbeli különbséget vizsgálta. A tudósok a sárrétegekben megkövült fosszilis növények pollen- és spóramintáit elemezve megállapították, a becsapódás által elpusztított talajt villámgyorsan újra páfrányréteg lepte el. Ezek a növények ugyanis különösen hamar képesek megtelepedni bármilyen felszínen, így a páfrányok spórái által hagyott nyomok jól jelzik a múlt eseményeit. Az első, átlagos spóraréteg alatt körülbelül egy méterrel a kutatók újabb réteget találtak – egy későbbi becsapódás árulkodó jelét.
„Ez a második vonal valószínűleg a Chicxulub-esemény után keletkezett” – mondta Simon Kelley professzor, a Geology nevű szaklapban megjelenő tanulmány társszerzője. A Boltiszk- és a Chicxulub-becsapódás tehát nem egyszerre történt, hanem több ezer év különbséggel. A kutatók nem zárják ki azt sem, hogy később újabb rétegekre lelnek, a melyek újabb meteor bizonyítékaiként szolgálnak majd.
Az elmélet szerint tehát a dinoszauruszok kihalását nem egyetlen esemény, hanem egy több ezer éven át elhúzódó meteoreső okozta. Azt azonban, hogy ez hogyan keletkezett, máig vitatják: egyes tudósok szerint földközeli objektumok ütközésének következtében zúdult égi tűz a földre.
A NASA „Spaceguard” nevű nemrég indult programja az ilyen ütközéseket hivatott figyelni, és baj esetén a Földet riasztani.
The New York Times (www.nytimes.com)
Különös kísérletre vállalkozott egy New York-i művész és tudományos munkatársa: egy hónapig gyorséttermi koszton tartanak egy hangyakolóniát – írja a The New York Times. A vöröshangyák még a menühöz csatolt játékokat is megkaphatják.
Elizabeth Demaray és a Természettudományi Múzeum munkatársa, Dr. Christine Johnson a McDonald's gyermekeknek szánt menüjét, a Happy Mealt kóstoltatják meg a rovarokkal – egy hónapon keresztül. A „Corpor Esurit, avagy mindannyian megérdemlünk egy kis pihenőt” néven megnyitott kiállítással a művészek arra kívánják felhívni a figyelmet, milyen hatással van az általunk eltartott állatokra az „amerikai étrend”, ahogy a McDonald's-ot nevezik.
A hangyákat egy körülbelül 1,8 x 3 méteres plexiüveg „farmon” tartják, váruk kavicsok és szigetelőanyag között található. Mivel a tizedik sugárúti elegáns kiállítóterem közel sem a legmegfelelőbb hely egy hangyakolónia számára, a kiállításon csak munkások tekinthetők meg – szakértők szerint a királynő nélküli, céltalan élet gyorséttermi táplálék nélkül is könnyen a halálba kergeti a dolgozókat.
A kiválasztott Pogonomyrmex badius egyébként főként növényi maradványokkal táplálkozik, így nem csoda, hogy egy hét után az állatok nagy része döglötten fekszik a kiállítóteremben, vagy céltalanul körözve várja sorsát.

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek