Óriási szerencse? Egy garázsból a világ élére

Egyetlen új bankot nyitottak az Egyesült Államokban az idén – írja a The New York Times. A louisianai Lakeside Bank egy hetvenezres kisváros pénzügyi igényeit igyekszik kiszolgálni – egy dupla méretű trélerből. Garázsból a világ élére – a BBC a csupán 12 éves Google első alkalmazottjával készített interjút. A mára piaci egyeduralkodóvá és az egyik legismertebb nagyvállalattá vált Google 1998-as alapítása óta hosszú utat járt be: a szilikonvölgyi garázsban székelő két alapító mára húszezer fős munkavállalói hadnak parancsol a világ majd minden országában.

Kovács N. László
2010. 08. 29. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times (nytimes.com)

Egyetlen új bankot nyitottak az Egyesült Államokban az idén – írja a The New York Times. A louisianai Lakeside Bank egy hetvenezres kisváros pénzügyi igényeit igyekszik kiszolgálni – egy dupla méretű trélerből.

A Lake Charles-i Lakeside Bank az egyetlen újonnan alakított pénzintézet az Egyesült Államokban, mely hivatalos működési engedélyt kapott a Szövetségi Betétbiztosítási Alaptól (FDIC). Az állami szervezet a válságra való tekintettel olyan szigorúan bánik az engedélyekkel, hogy a bankvilág szerint nem hivatalosan ugyan, de moratóriumot vezetett be az új bankok alapítására.

Az FDIC keménységén nem lehet csodálkozni, hiszen a krízis kirobbanását követő banki csődök hetven milliárd dollárba kerültek, ráadásul ez az összeg jórészt frissen alapított és felelőtlenül kezelt pénzintézetek megsegítésére ment el. David Barr, a szervezet szóvivője szerint azonban szó sincs moratóriumról, egyszerűen jóval kisebb az érdeklődés. Az FDIC senkit nem utasít vissza, de minden bankalapításra vonatkozó kérvényt a döntéselhalasztás purgatóriumába utasít, míg beadójuk meg nem unja a várakozást, és fel nem adja a harcot.

A fentiek ismeretében még nagyobb rejtély, miért éppen az aprócska Lakeside Bank nyerte el a szigorú szabályozó testület kegyét. Hartie Spence alapító-menedzser szerint a bírák „nem tudtak ellenállni a jóképű kérvényezőnek”, valószínűbb azonban, hogy Lake Charles kedvező adottságai és a kockázatmentes üzleti terv tetszett meg az FDIC-nek. A louisianai kisváros gazdag természeti erőforrásokkal rendelkezik, a gáz- és olajcégek mellett pedig számtalan kaszinó otthona – a válság ugyan érezteti hatását, de közel sem olyan keményen, mint máshol. „Régi vágású helyi pénzintézet vagyunk, hétköznapi szolgáltatásokkal – mondja Spence. – Ha az igénylő valamelyik nagyobb bankhoz fordul, lehet, hogy hiteléről több száz kilométerre, valamelyik nagyvárosban döntenek majd. Mi itt, helyben választ adunk neki”.

A Lakeside Bank 13 millió dolláros alaptőkével indult, és egyelőre egy dupla méretű, ám könnyűfém-szerkezetes lakókocsiszerű épületben üzemel.

BBC (bbc.co.uk)

Garázsból a világ élére – a BBC a csupán 12 éves Google első alkalmazottjával készített interjút. A mára piaci egyeduralkodóvá és az egyik legismertebb nagyvállalattá vált Google 1998-as alapítása óta hosszú utat járt be: a szilikonvölgyi garázsban székelő két alapító mára húszezer fős munkavállalói hadnak parancsol a világ majd minden országában.

Craig Silverstein volt Larry Page és Sergey Brin első alkalmazottja. „Amikor elkezdtük, még hivatalos címem sem volt, mert annyira kicsik voltunk – emlékszik vissza a férfi. – Azt javasoltam, legyek 'mérnöki alelnök', de ők azt mondták, ezt a pozíciót egyelőre nem szeretnék betölteni, úgyhogy végül 'technológiai igazgatóban' állapodtunk meg, és még ma is ezt pozíciót töltöm be a cégnél”. Silverstein úgy véli, a Google titka, hogy jó helyen volt és a legjobb időben. „Óriási szerencsénk volt – magyarázza. – Amikor elkezdtük, a web oda jutott, hogy már nem lehetett csupán az ismerősök tippjei alapján eligazodni rajta. Komoly szükség volt egy keresőmotorra”.

Ahogy az internet nőtt, vele nőtt a Google is. „Hamarosan kinőttük a garázst. Már hatan voltunk, és újabb három ember várta, hogy beállhasson dolgozni, de egyelőre nem volt nekik hely. Irodát kellett keresnünk”. A hely, ahol végül megtelepedtek, szintén jó fogásnak bizonyult: a Palo Alto-i 165 University Avenue azóta a „szerencsés épületként” vonult be a történelembe: a Google mellett innen indult útjára a PayPal és a Logitech is.

Silverstein kevésbé sikeresekre is emlékszik. „Mellettünk valami spanyol nyelvoktatást reklámozó weboldal irodája volt – na, belőlük nem lett semmi, szóval nem csak óriások kerültek ki arról a helyről”. Az első Google-alkalmazott szerint egyébként is a környék volt a legfontosabb, nem az épület. „A Szilikon-völgyben céget alapítani az igazi szerencse – véli. – Pénzügyek, jogi segítség, megfelelő emberek – itt minden megvan, és minden sokkal jobb, mint a világ más tájain. A 165 University Avenue sikere bizonyára véletlen, a Szilikon-völgyé viszont semmiképp sem”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.