30 éve hunyt el a Led Zeppelin legendás dobosa + Videók

Harminc éve halt meg a rock történetének egyik legnagyszerűbb dobosa, John Henry „Bonzo” Bonhamet. A Led Zeppelin ütősét 1980. szeptember 25-én reggel holtan találták ágyában. Halála a hard rock vezető együttesének végét jelentette egyben.

MNO
2010. 09. 25. 2:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1948. május 31-én született, ötéves korában már konzervdobozokból és ládákból fabrikált „szerelésen” játszott. Dobórát soha nem vett, a tanórákon sem tündökölt, tanítója ezt írta ellenőrzőjébe: „vagy kukás lesz belőle, vagy milliomos”. Kezdetben az első verzió tűnt valószínűnek: Bonham 17 évesen munkába állt apja műhelyében, megnősült és bőszen dobolt a helyi bandákban. Feleségével egy lakókocsiban éltek, a bérleti díjat csak úgy tudta kifizetni, hogy abbahagyta a dohányzást.

Aztán mégis főállású zenész lett belőle. Egyik bandájában gyermekkori barátja, Robert Plant volt az énekes, ő ajánlotta be az új együttes alapításán fáradozó Jimmy Page gitárosnak. Page egyszer látta élőben Bonzót, és azonnal kapacitálni kezdte, de a dobos csak nehezen állt kötélnek. A legenda szerint az ötvenedik távirat után „tört meg” és tette át székhelyét Londonba.

Utánozhatatlan hangzás


A Led Zeppelin az ő gőzmozdonyra emlékeztető dobolása nélkül soha nem hozta volna máig utánozhatatlan hangzását. Bonham stílusa nem volt különösebben kifinomult, egy titkát faggató kérdésre azt válaszolta, „jó magasra felemelem a kezem, aztán nagy lendülettel leengedem”. Őserő áradt belőle, kezdő korában megesett, hogy kis klubok visszamondták annak az együttesnek a fellépését, amelyben a túl hangos Bonzo ült a dobok mögött.



A szakmában neki voltak a legnagyobb dobverői (a kollégák csak faágaknak nevezték őket), de ezek is piszkafaként törtek kezében. Megesett, hogy puszta kézzel esett a doboknak, erre a leghíresebb példa a Moby Dick című dal, ennek szólója koncerteken olykor fél órára is elnyújt. Sokan próbálták utánozni látszólag egyszerű, de gyakran aszimmetrikus ritmusait – kevés sikerrel. Dobjai mennydörögtek, de ha kellett, tudott halk és szinte gyöngéd is lenni, hogy aztán annál hangosabban csaphasson le újra. Haláláig a Led Zeppelin kilenc lemezt készített Bonham közreműködésével.

Szenvedélyek


Bonham sikerei csúcsán is megmaradt egyszerű, kedves és harsány embernek. Egyik nagy szenvedélye a régi, de gyors járművek, motorok gyűjtése volt, a másik sajnálatos módon az alkohol. Ha többet ivott a kelleténél (és ez azért előfordult), elszabadultak pusztító energiái, nem ismert mértéket. Szállodai szobákat amortizált le, kocsikat tört össze, egy ízben születésnapi bulija úgy ért véget, hogy minden vendégét beledobta a medencébe. Az ital lett a végzete is: 1980. szeptember 24-én egy próbákkal töltött nap során gyakorlatilag éhgyomorra ivott meg mintegy kétliternyi vodkát. Ez még az ő bivalyerős szervezetének is sok volt, másnap halva találták ágyában, vélhetőleg álmában fulladt meg.



Az együttes még élő tagjai azóta csak nagyon ritkán zenéltek együtt, ilyenkor elismert dobossá fejlődött fia, Jason Bonham ült helyére a dobok mögé. Bonzo halálának évfordulóján emlékkoncertet szerveznek, amelyen a legnagyobb dobosok lépnek fel.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.