Éger elárulta, hogy a szakma mitől szenved évtizedek óta

Konkrét tárgyalások folynak az egészségügyi kormányzattal többek között a kamarai és a praxistörvényről, az alapellátás jogbiztonságáról, az életpályamodellről és az orvosok jogállásáról szóló jogszabályról – erről Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke beszélt egy budapesti konferencián szerdán.• Mikola: Van lehetőség az egészségügy átalakítására

MNO
2010. 09. 29. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány és a szakmai szervezetek kapcsolatáról beszélve a köztestület elnöke úgy fogalmazott, most a szakma egyfajta „kegyelmi állapotban van”, mert az új kormányzat más hangot ütött meg a választások után. „Az egészségügy, lévén társadalmi közérdek, nemzetstratégiai kérdés, nem lehet egyszerűen a klasszikus módon fogalmazott politikától függetlenül értelmezni” – mondta a szakmai szervezet elnöke a Napi Gazdaság című napilap Gyógyuló egészségügy? című konferenciáján tartott előadásában.

Éger István úgy vélte, hogy az elmúlt nyolc év kormányzatai eleve „ellenzéki szerepbe” kényszerítették a szakmai szervezeteket, ami a szakmától is más stílust követelt. A szervezetek által javasolt ágazati jobbító szándékokat az adott kormányzat rendre lesöpörte az asztalról. „A szakma évtizedek óta szenved ettől az eltolt szereptől, és ettől szívesen szabadulna” – fogalmazott Éger.

Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke előadásában úgy fogalmazott, a gyógyszerellátásban cél kell, hogy legyen a szükségletalapú szolgáltatás, amelyhez helyre kell állítani az állam hatékony szabályozását és ellenőrzését a patikaalapításban, a tulajdonlás kérdését és a szakmai kompetenciákat. A köztestület elnöke szerint ágazati konszolidációra és a patikaalapítás újraszabályozására van szükség. Adatokat ismertetve elmondta: 2006-ban 2010 patika volt Magyarországon, míg 2010-re a számuk 2440-re nőtt. A gyógyszertárakat működtető veszteséges cégek száma 557 volt 2008-ban, a patikák összes vesztesége meghaladja a hatmilliárd forintot. Ahhoz, hogy a betegérdekek megfelelő súllyal szerepeljenek, garanciális elemeket kell beépíteni a rendszerbe, ilyen például a tulajdonosi kör korlátozása, a tulajdonos gyógyszerész közreműködése 51 százalékos tulajdonjoggal vagy a gyógyszergyárak, a nagykereskedők és az offshore cégek tulajdonának kizárása és a patikafúzió tilalma – sorolta Horváth.

Horváth Tamás kitért a különböző patikaláncok által kínált promóciókra, termékekre, illetve az adott patikákhoz kapcsolható reklámokra. Úgy vélte, ezeket a marketingfogásokat be kell szüntetni, továbbá vissza kell állítani a kamara etikai normaalkotási és ellenőrzési szerepét, illetve a kötelező kamarai tagságot is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.