A jelölt a Nyugati pályaudvar aluljárójában tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, abban egyetért mindenki, hogy a közterületek nem arra valók, hogy ott emberek életvitelszerűen lakjanak. Mint mondta, ez nemcsak a városlakókat zavarja és az idegenforgalmat rontja, hanem méltatlan a fedél nélküli emberekhez is. Azt hangoztatta: emberséges megoldást kell találni, és meg kell teremteni azokat a feltételeket, amelyekkel a hajléktalanokat az utcákról, az aluljárókból emberhez méltó körülmények közé lehet vezetni. Jelezte ugyanakkor: olyan szabályokat kell alkotni, amelyek mindenkire érvényesek és végrehajthatók, hogy a közterületek visszakaphassák eredeti funkciójukat.
Emberek és aluljárók
Kérdésre arról is beszélt, ha megnyerné a választást, az azért is szerencsés lenne, mert a kormány és a főváros ezekben az ügyekben egy nyelven beszélhetne, és kevesebbet kellene huzakodni. Hozzátette: a közterületeket a kormánnyal együtt tennék rendbe. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a közterületek rendbetétele nemcsak a fedél nélküli emberek problémáinak a megoldásáról szól, hanem például az aluljárók fizikai állapotáról is.
Tarlós István és Vecsei Miklós, a Hajléktalanokért Közalapítvány kuratóriumi elnökének közös sajtótájékoztatóján levetítettek egy filmet is, melyben bemutatták, milyen veszélyforrások – életveszélyes kábelek, feltört kőburkolatok – voltak az aluljárókban, mielőtt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat azt gondozásába vette. A filmben bemutatták azt is, milyenek lehetnének az aluljárók, ha arra egy „kevés pénzt” költetnének. Ezzel kapcsolatban utaltak arra, hogy jelenleg az aluljárók üzleteit a piaci ár töredékéért veszik csak bérbe az árusok, míg ha rendbe tennék a közterületeket, akkor a magasabb bérleti díjból még a hajléktalanellátásra is jutna.
Munkalehetőség is
Vecsei Miklós szerint sem elsősorban pénzkérdés a közterületek megújítása. Példaként bemutatott két fém szemetest; az egyiket „eredeti”, rozsdás állapotában, míg a másikat vidám színekkel kifestve. Elmondta, a mintegy 40 ezer forintba kerülő kukát 3 ezer forintból festették át egy fogyatékosokat foglalkoztató műhelyben. Arra mutatott rá, hogy a közterületek felújítása, gondozása, karbantartása számos munkalehetőséget ad nemcsak a munkát vállaló hajléktalanoknak, de a fogyatékkal élő embereknek is, így „nagyon sok mindent össze lehet kötni”. Elmondta azt is, hogy az aluljárókban felállított „máltai infóponton” kosarakat is árulnak, melyeket a táskai cigánytelepen élők készítenek. Az ebből befolyt összeget pedig az infópont fenntartására fordítják.
Tarlós István kitért arra, a fővárosi hajléktalanellátás ismert szakemberét, Győri Pétert szeretné megnyerni arra, hogy a jövőben a Városházán dolgozzon.
(MTI)

5 magyar harcos a balliberális gyűlölethadjárattal szemben – évek óta büszkén állják a sarat