Pénzügyi békéltető testület létrehozását javasolják

A fogyasztók lehetőségeinek bővítését jelentené, ha a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) mellett létrejönne a pénzügyi békéltető testület – nyilatkozta Binder István, a felügyelet szóvivője szerdán.

MNO
2010. 09. 29. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PSZÁF szóvivője arra reagált, hogy Kiss Ervin, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára és Baranovszky György, a Budapesti Békéltető Testület elnöke szerdán sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy nem lenne szerencsés lépés kivenni a pénzügyi és biztosítási szolgáltatásokat a kamarák mellett működő fogyasztóvédelmi jogvita-rendezési fórum, a békéltető testületek hatásköréből.

Binder István kifejtette: azért is szükség lenne a pénzügyi békéltető testület létrehozására, mert statisztikai adatok szerint jelenleg a pénzügyi intézmények oldaláról zárul a legnagyobb arányban sikertelenül a békéltetői vitarendezés.

A PSZÁF szóvivője a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kutatóintézetének 2009. évi kimutatására hivatkozva elmondta: a békéltető testületekben a legnagyobb arányt, mintegy 70 százalékot a sikertelen közvetítésben a pénzügyi szektorban lehet felmutatni. A szolgáltatók ugyanis nem akarják magukat alávetni a jelenlegi békéltető testületi eljárásnak, mert a bonyolult pénzügyekben nem tartják megfelelő szaktudással, felkészültséggel rendelkezőknek az egyeztetés lebonyolítóit.

Binder István hangsúlyozta, hogy olyan megoldást kell találni, ahol hatékonyan lehet rendezni a pénzügyi vitákat mindkét fél számára. A szóvivő utalt arra, hogy évente mintegy 12 ezer fogyasztói írásos panasz és 40 ezer szóbeli jelzés érkezik hozzájuk, miközben a jelenlegi békéltető testületek, amelyek – a polgári peres bíróságok mellett alapvetően hivatottak lennének a pénzügyi ügyfelek esetleges vagyoni követeléseinek, kárainak megítélésére – 2003 és 2008 között mindössze évente 250-350 ügyet tárgyaltak. Ezt a hibát kellene orvosolni, és egy külön pénzügyi békéltető testület létrehozásával teret kellene adni az állampolgároknak a pénzügyi-biztosítási területen is a megfelelő alternatív vitarendezésre – tette hozzá a PSZÁF szóvivője.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.