Erősítenék a Gazdasági Versenyhivatal ügyfélbarát jellegét

Juhász Miklós, a versenyhatóság új elnöke erősítené a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ügyfélbarát, szolgáltató jellegét, és ennek szerinte tartalmi és formai (technikai) elemei is vannak.

MNO
2010. 12. 25. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök az MTI-nek nyilatkozva a tartalmi elemek közé sorolta az előzetes konzultáció lehetőségének a biztosítását. Erre elsősorban az ügyfelek kezdeményezésére indult fúziós ügyekben kerülhet sor. Véleménye szerint a társaságok többsége abban érdekelt, hogy jogkövető magatartást tanúsítson, megfeleljen a versenyjogi szabályoknak. Ennek megfelelően törekedni kell arra, hogy a GVH az érintett cégek számára megfogalmazza, milyen elvárásoknak kell megfelelniük. Nem lehet az a cél, hogy minél magasabb összegű bírság kiszabására kerüljön sor, sokkal nagyobb a társadalmi hasznossága, ha a jogsértésre eleve nem kerül sor. Nyilvánvaló azonban, hogy a jogsértések ellen – különösen a kartellek esetében – a korábbiakhoz hasonló szigorúsággal kell fellépni.

Az ügyfélbarát, szolgáltató jelleg erősítésének formai, technikai eleme is vannak. Első helyen említette az elnök az elektronikus ügyintézés megteremtését, amely már jól működik például a cégbíróságokon. Ez megkönnyítené az iratbetekintést, és arra is lehetőséget biztosítana, hogy az illetéket, díjakat egyszerűsített módon fizessék be az ügyfelek. Az érintett cég képviselője bejelentkezhetne a versenyhatóság elektronikus rendszerébe, és az ügyben keletkezett, őt érintő iratokat megtekinthetné. Jelenleg az ügyfélkapun szerepel ugyan a GVH linkje, de átlépve oda nincs elektronikus folytatás.

10 százalékkal kevesebb támogatás

Miután a versenytörvény keretjellegű, gyakran a konkrét ügyekben hozott határozatok rajzolják ki a jogszabályok tartalmát. A hivatal honlapján megtekinthetők a versenytanácsi határozatok, bírósági ítéletek, közlemények, de azokban nem lehet szavakra keresni. Ezért tovább kell fejleszteni a honlapot is. Arra a kérdésre, hogy ez mikorra valósulhat meg, Juhász elmondta, hogy a GVH-t is érintették a megszorítások. A jövő évi költségvetésben az állami támogatás mintegy 10 százalékkal csökkent, így jelenleg nincs forrás a tervezett beruházásokra. El lehet viszont kezdeni a fejlesztések előkészítését, ennek során meghatározni a szükséges eszközöket, programokat, esetleg a szállítóktól is kérhetők ajánlatok – mondta az elnök.

Fontos szerepet játszik a Gazdasági Versenyhivatal életében a Versenykultúra Központ (GVH-VKK). A kiszabott és befolyt bírság kétévi átlagának 25 százaléka fordítható a versenykultúra fejlesztésére. Többek között konferenciák, pályázatok, kiadványok, médiamegjelenések szolgálják a versenykultúra fejlesztésén keresztül a megelőzést. A GVH-VKK keretében – az OECD-vel kötött megállapodás alapján – működik a regionális oktatási központ, amelynek célja a szovjet utódállamok és a balkáni országok versenykultúrájának a fejlesztése.

Nem ismerjük a versenyszabályozást

Egy, a GVH által megrendelt felmérés szerint a magyar lakosság 71 százaléka nem tájékozott a versenyszabályozással kapcsolatban, és e körben mindössze 2 százalékuk mondható jól tájékozottnak. Ez az oka annak, hogy a GVH-hoz érkező panaszok és bejelentések kilenctizede nem alkalmas arra, hogy azok alapján eljárás induljon. A panaszok és bejelentések elintézése azonban jelentős kapacitást köt le. Ezért is nagyon fontos a versenykultúra fejlesztése, mert azáltal lehet tudatosítani az állampolgárokban, hogy a GVH nem általános panaszfórum. Ennek érdekében kezdeményezték a versenytörvény módosítását – tájékoztatott az elnök.

A hivatal feladatát jelenleg csaknem kilencven munkatárs látja el. Miután a tagállami versenyjog szorosan kötődik az unióshoz, az itteni gárda mind felkészültségben, mind pedig nyelvtudásban megállná a helyét bármelyik másik EU-országban is – mutatott rá Juhász Miklós. A létszámot bővíteni kellene, de az említett anyagi keret erre kevés lehetőséget ad. A versenytanács két új taggal ugyan hat főre bővült, de 2011-ben szükséges lehet egy vagy két új tag kinevezése. A GVH autonóm közjogi szervezet, de mint ilyen, nem szerepel a jelenlegi alkotmányban. Az elnök szeretné elérni azt, hogy alkotmányos szervként nevesítse a hivatalt az új alaptörvény. Az autonómiát magára nézve is betartja – utalt elődje búcsúbeszédére, amelyben úgy vélte, hogy elég egyszer engedni a lobbizásnak és politikai nyomásnak, és akkor megszűnik a csak a jogszabályoknak való megfelelés – mondta Juhász.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.