A zavaróan hideg kéz és láb már akkor jelezhet a külvilágnak, utalhat például keringési zavarokra, amikor a szervezet még egyéb jeleket nem mutat. A vérkeringés alapvető életfunkció, az érrendszer juttatja el a friss oxigént, a tápanyagokat a szervekhez, a test minden sejtjéhez, és szállítja el onnan a felgyülemlett anyagcseretermékeket, salakanyagokat.
Ha valamilyen okból a keringési rendszerben rendellenesség lép fel, akkor akadozhat a vérellátás, ilyenkor a szervekhez és a végtagokhoz is a normál állapotnál kevesebb vér jut el. A végtagok hidegebbek lesznek, az agy memóriazavarral jelzi a problémát, magyarázza dr. Mezővári Anna, a Balassa János megyei kórház érsebész főorvosa.
A vérkeringési gondok leginkább az idősebb korosztályt sújtják, ám egyre gyakoribb, hogy fiataloknál is jelentkezik ilyen működési zavar. Kiváltó oka lehet az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a káros szenvedélyek, a magas vérnyomás és a cukorbetegség is.
A tünetek függnek egyrészt az érelzáródás mértékétől, másrészt attól, hogy a testnek melyik részén jelentkezik a probléma. Amennyiben a szűkület – rosszabb esetben az elzáródás – a végtagban van, akkor a kéz, illetve a láb kihűlését, a bőr elfehéredését, zsibbadását, később fájdalmát okozhatja. Ilyenkor jelentkezik az alsó végtagokban az úgynevezett „kirakatbetegség”, amikor járás közben bizonyos távolság megtételét követően izomgörcs miatt meg kell állni.
A meszesedés a szívkoszorúereket is megtámadhatja, ez esetben a beteg folytonos fáradtságérzettel, már enyhe fizikai megterhelésnél jelentkező mellkasi fájdalmakkal küszködik, ami a nyakba, karba is kisugározhat. Mivel az érrendszer állapota fokozatosan romlik, ezért a korábban enyhe tünetek minden testtájon fokozatosan súlyosbodhatnak.
Az érszűkület súlyosbodását további jelek is mutatják, a végtag bőre elszíneződik, nehezen vagy egyáltalán nem gyógyuló sebek jelenhetnek meg a lábon. Megfelelő kezelés híján az érszűkület elviselhetetlen fájdalmat okozhat a végtagokban, akár a végtag elvesztése is előfordulhat, illetve az életet veszélyeztető állapothoz is vezethet.
A baj orvoslására többféle lehetőség van, a gyógyszeres kezeléstől a különböző sebészeti beavatkozásokig, de csak a pontos diagnózis után dönthető el, milyen kezelésre lesz szükség, mondja dr. Mezővári Anna. Itt is lényeges a korai felismerés, de még fontosabb a megelőzés, az egészséges életmód.
(teol.hu)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
