Öt nappal ezelőtt 150 négyzetkilométernyi területet borított belvíz Észak-Magyarországon, most már tíz négyzetkilométerrel többet – közölte Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője.
Tájékoztatása szerint az igazgatóság mind a hét belvízvédelmi szakaszán érvényben van a belvízvédelmi készültség, a Laskó-csincsei belvízvédelmi szakaszon elsőfokú, míg a többi területen másodfokú. Elmondta: az elmúlt huszonnégy órában a 19 szivattyútelep 2,5 millió köbméter vizet emelt át a befogadó folyókba, a Tiszába, a Bodrogba és a Taktába.
Lassan árad a Tisza
A Közép-Tisza Vidéki Területi Vízügyi Igazgatóság hétfői tájékoztatása szerint a Tisza egyelőre lassan árad középső szakaszán. Hétfő reggel Kisköre-Alsónál 691, Szolnoknál 680 centimétert mutatott a vízmérce, ezek az értékek mindkét helyen már jóval meghaladják az elsőfokú árvízvédelmi készültséghez rendelt szintet. Az elkövetkező napokban az áradás intenzitása várható a folyón, a tetőzés Szolnoknál 800 centiméter felett lesz.
Lovas Attila igazgató elmondta: a Tisza mellékfolyói közül a Zagyva Apc és Szentlőrinckáta között kismértékben árad, alatta apad. A Tarnán végig csökken a vízszint, a Hármas-Körös és a Hortobágy-Berettyó árad.
Az igazgatóság másodfokúra emelte az árvízvédelmi készültséget a Hortobágy-Berettyón Mezőtúr és Túrkeve között, valamint a Hármas-Körösön a mezőtúri árvízkaputól Kunszentmártonig. Ezzel együtt elsőfokú készültséget 461, másodfokút 115 kilométer töltésszakasz mentén tartanak fenn.
A kikötőket és a strandokat is elöntheti a víz
A Tiszán levonuló árhullám miatt a következő hetekben a Tisza-tó vízszintje várhatóan 100-130 centiméterrel meghaladja a nyári értéket, ezért felhívják a kikötők, strandok üzemeltetőinek figyelmét, hogy készüljenek fel az elöntésre.
A Tisza szolnoki belterületi szakaszán, a Csáklya utcánál a partcsúszás helyreállításánál hullámverés elleni védelmet építettek ki, míg a Zagyva mentén a Sebestyén körúti hídnál a megépült új támfal védelme érdekében a mentett oldalon ömlesztett anyagból leterhelést, megtámasztást készítettek.
Az igazgatóság valamennyi belvízvédelmi szakaszán védelmi készültséget tartanak fenn. A víz által veszélyeztetett lakott területeknél, tanyáknál soron kívül kotorják a befogadó csatornák medrét, távolítják el a növényzetet és az uszadékot a vízelvezetés megkönnyítéséért. Az elöntött területek nagysága az elmúlt napokban tovább nőtt, jelenleg 461 négyzetkilométer, ami kissé már meghaladja a 2010 tavaszán mért csúcsértéket.
Védekeznek a Körösöknél
Másodfokúra mérsékelték az árvízvédelmi készültséget a Fekete-Körösön; a folyó vízszintje a határ menti Antnál egy nap alatt majdnem 80 centimétert csökkent – közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság hétfőn. A tájékoztatás szerint mindazonáltal a vízügyi szervezet 340 kilométeres hosszúságú védvonalaiból továbbra is 315 kilométeren van érvényben riasztás.
Másodfokon védekeznek a Fekete-, a Sebes-, a Kettős- és a Hármas-Körösön, valamint a Berettyón és a Hortobágy-Berettyón. A legalacsonyabb szinten pedig a Fehér-Körös mentén. A Kettős-Körös Békésnél hétfő délelőtt óta tetőzik, a Hármas-Körös azonban még árad. Utóbbi folyón a vízoszlopmagasság egy nap alatt Gyomaendrődnél 24, Szarvasnál pedig 21 centimétert növekedett.
Az árvízi védekezésben 626-an vesznek részt. Az árvízi jelenségek, például a talpszivárgás és a fakadóvíz kismértékben növekedett, de az árhullám levonulása változatlanul zavartalan, beavatkozást nem igényelt.
580 négyzetkilométeren belvíz Békésben
Továbbra is közel 580 négyzetkilométer a belvízzel elöntött területek nagysága Békés megyében. A tájékoztatás szerint ugyanakkor a szeghalmi védekezési szakaszon mérsékelték a harmadfokú belvízvédelmi készültséget, így a tíz védekezi körzetből hétfőn négyben a legmagasabb, további hatban pedig másodfokú a riasztás.
Az igazgatóság 30 szivattyútelepéből változatlanul 26 üzemel éjjel-nappal, s a szivattyúzási munkálatokat további 20 mobil telepítésű berendezés is segíti. Így egy nap alatt 8 millió köbméter vizet emeltek át a főbefogadó folyókba. December elseje óta pedig már 83 millió köbméter belvizet szivattyúztak el.
A vízügyi szervezet a védekezésben 234 embert foglalkoztatott, akik egyebek mellett Ecsegfalva, Okány, Vésztő és Szeghalom térségében tisztították a belvízelvezető csatornákat. Az önkormányzatok közül még mindig harmadfokon védekezik a belterületi elöntések ellen Szarvas és Telekgerendás, további 20 településen másod-, míg kilencben elsőfokú a riasztás.
(MTI)
Bóka János: Magyar Péter és a Tisza Párt programját Brüsszelben írják
