Az egész évre való krumplit, hagymát meg tudjuk termelni, plusz még ott vannak a csirkék. Nekünk ez tényleg nagy segítséget jelent – mondta a Teol.hu kérdésére a varsádi Nyúl Gézáné a szociális földprogram kapcsán, amelyet 2008-ban indítottak újra a községben. Varsádon már húsz rászoruló család él a lehetőséggel, amelynek révén saját maguk tudják megtermelni az éves krumpli- és hagymamennyiséget – tájékoztatott Andrási Zoltánné polgármester. A program tavaly csirketartással bővült, így már a háztájiban előállított tojás és némi baromfihús is kerülhet a szegény sorsú családok asztalára. Nyúl Gézáné a konstrukcióról elmondta: a program keretében az önkormányzat biztosítja a vetőburgonyát, a dughagymát, a műtrágyát. A termelés a család nagy kertjében folyik.
A község a programban résztvevők számára elvégzi a talaj-előkészítést is, de Nyúlék portájára történetesen nem tud bemenni a traktor, így ők maguk ássák vagy rotálják fel a földet. A négygyermekes família élt a csirketartási lehetőséggel is: negyven előnevelt csibét kaptak és két zsák tápot, attól kezdve pedig rajtuk múlt, miként használják ki ezt a segítséget. Nyúl Gézáné szavaiból kiderült, hogy sikerrel. A szociálisan hátrányos helyzetű családok megélhetésének segítését és önálló egzisztenciateremtési esélyeinek javítását célzó szociális földprogram a 19-20. század fordulóján és a két világháború között is működött az országban. A rendszerváltás után 1992-ben vezették be. Napjainkban főként a hátrányos helyzetű kistérségekben működik. A jövő évi pályázati támogatásokról nemrég döntött az illetékes minisztérium. Tolna megyéből ezúttal kizárólag a tamási kistérségből pályáztak a programra.
Regölyben jövőre több mint hatvan család termelhet magának gombát a zsákos csiperketermesztés révén. Az önkormányzat emellett konyhakerti zöldségeket állít elő a lakosság által felajánlott, korábban nem használt kertekben. A megtermelt zöldséget jövőre is a községi konyhán dolgozzák fel – tájékoztatott Porga Ferenc polgármester. Kalaznón az elnyert támogatásból egyhektárnyi gyümölcsöst telepítenek – mondta Máté Ambrus faluvezető. Ezáltal mintegy húsz család juthat majd kedvezőbben gyümölcshöz, ha az ültetvény 4-5 év múlva termőre fordul. Szakadáton, csakúgy mint Udvariban, már régóta folyik a szociális földprogram. Előbbi faluban szőlőt és gyümölcsöt termesztenek, mintegy tizenöt család bevonásával. Emellett tárgyalások folynak elhagyatott kertek művelésbe vételéről – tájékoztatott Laszk Gábor polgármester.
Udvariban sem változik a termelés szerkezete: fűszerpaprikát, burgonyát, gabonát, kukoricát termesztenek. A földek bérbeadóival új szerződéseket kötnének – közölte Peszt Attila, a falu első embere. A szociális földprogram legrégebbi motorosa, Belecska az idén nem pályázott. Dr. Jakab Róbert polgármester azt mondta, hogy a jelenlegi kiírás nem illeszkedik az általuk folytatott tevékenységhez, ettől függetlenül folytatják a programot.
(teol.hu)
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
