Szakszerűtlenségek a 20 milliárdból gazdálkodó szervezetnél?

Szakszerűtlen, pazarló tevékenységet folytatott a nagyberuházásokhoz kapcsolódó régészeti feltárások lebonyolítását 2007 és 2010 között végző Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) – számolt be vizsgálataik eredményéről csütörtöki sajtótájékoztatóján a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának (PMMI) megbízott vezetője.• Visszaélések az elmúlt évek több kulturális beruházásánál• Új alapokon a régészeti örökségvédelem• Szabálytalanságok sorát tárták fel + Képriport

MNO
2010. 12. 02. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czene András felidézte, a KÖSZ 2007 áprilisában alakult a nagyberuházásokhoz kapcsolódó régészeti megelőző feltárások gyorsabb, szakszerűbb és költséghatékonyabb lebonyolítására, ezt a munkát a megyei múzeumoktól – többek között a PMMI-től – átvéve. Mint hozzátette, a megyei múzeumok és számos ellenzéki képviselő folyamatosan tiltakozott az akkor Hiller István vezette kulturális tárcánál, mert úgy vélték, az új szervezet nem megfelelő színvonalon látja el szakmai munkáját.

A dabasi templomdomb KÖSZ által feltárt területének szélén, a kihányt meddőn például a PMMI régészei értékes leleteket, köztük velencei aranypénzt találtak, a szakszolgálat dolgozói ráadásul a közelben fekvő középkori települést a földmunka során nem vették észre – szólt a KÖSZ egyik szakmai hibájáról Czene András.

A kormányváltás után, 2010 júliusában a KÖSZ helyét a Magyar Nemzeti Múzeum újonnan létrehozott, önálló egységeként működő Nemzeti Örökségvédelmi Központja vette át csökkentett jogkörrel; ekkor az addig a szakszolgálat által őrzött leletanyag a megyei múzeumokhoz került. „Közel három hónapos várakozás után az elmúlt hetekben megérkezett az első szállítmány, mely leletanyagot tartalmazott. A dobozok felnyitása után kollégáink megdöbbenve tapasztalták, hogy az elviekben a KÖSZ-ben már megrestaurált régészeti leletanyag állagmegóvása és dokumentálása szakszerűtlenül lett elkészítve. Tetézve a bajt, csak leleteket adott át a szervezet, hozzá kapcsolódó szakszerű dokumentációt nem” – számolt be a PMMI vezetője.

Czene András a KÖSZ szerződéskötési gyakorlatát is aggályosnak tartja, hiszen az nem állt arányban a partnerek által elvégzett munkával: az egyik alvállalkozó például 694 zacskó kerámia restaurálása és 1592 leltári tétel rögzítése után ugyanannyi pénzt vehetett föl, mint egy másik intézmény 187 zacskó restaurálására és nagyjából 400 leltári tétel rögzítésére. A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat működése során feltételezhetően több mint húszmilliárd forint folyt át a szervezeten a régészeti örökség megőrzése céljából. Ez az összeg kivételes lehetőséget biztosíthatott volna a KÖSZ-nek, a szervezet azonban Czene András szerint nem élt ezzel. „Még mi sem gondoltuk, hogy a profi marketing mögött ilyen elképesztő minőségű, az örökségvédelmi értékeinket dilettáns és pazarló módon romboló tevékenység húzódik” – fogalmazott.

Gulyás Dénes országgyűlési képviselő a sajtótájékoztatón elmondta, a parlament kulturális bizottságának általa vezetett albizottsága (a Medgyessy-, Gyurcsány-, Bajnai-kormányok kulturális kormányzatainak esetleges visszaéléseivel foglalkozó albizottság) is fontosnak tartja a KÖSZ tevékenységének vizsgálatát, ezért a témát tervei szerint még decemberben napirendre tűzi, majd a feltárt eredményeket átadja Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztosnak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.