Dühödten tárcsázott az elnök az Obama-beszéd előtt

Benjamin Netanjahu „dühösen” hívta fel telefonon Hillary Clinton amerikai külügyminisztert a Barack Obama közel-keleti programbeszéde előtti reggelen, és követelte, hogy az elnök hagyja el belőle az 1967-es határokra való hivatkozást – közölte pénteken a The New York Times.

MNO
2011. 05. 20. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Obama ugyan 35 perccel az előre bejelentett időpont után kezdte el beszédét, amelynek szövegén az utolsó pillanatokban is hajtott végre módosításokat, ám a Fehér Ház szerint izraeli nyomásra semmit sem írt át. Az amerikai elnök pénteken fogadja hivatalában Netanjahut, az újság megfogalmazása szerint a két politikus „nem bízik meg egymásban”. Megfigyelők rámutattak, hogy a beszéd időzítésével Obama meg kívánta előzni a fehér házi találkozót, valamint a legnagyobb amerikai Izrael-lobby, az AIPAC vasárnapi tanácskozását, amelyen mindkét vezető beszédet fog mondani.

Obamának az Izrael határaira vonatkozó állásfoglalása – amelyben azt azért megengedhetőnek tarja, hogy a leendő két államot majdan elválasztó vonalat a meglévő izraeli településeket figyelembe véve módosítsák – a The New York Times szerint „apró, de jelentős változás az amerikai politikában”.

A The Washington Post szerint az elnök túllépett az elődje, George W. Bush által megfogalmazott elven, amelyek szerint „nem reális azt elvárni Izraeltől, hogy az 1967-es határok mögé vonuljon vissza”. A lap emlékeztetett rá, hogy az akkori határok az 1949-es tűzszüneti vonalakon alapultak. Obama csütörtöki beszédében az izraeli csapatok „teljes és szakaszos” kivonását irányozta elő a megszállt területekről, Netanjahu a reagálásában ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy az 1967-es határvonalak „védhetetlenek”, és hogy jelentős izraeli települések maradnának e vonalakon kívül „Júdea és Szamária” (Ciszjordánia) területén.

Újabb 1500 lakás épül

A The Washington Post felhívta a figyelmet, hogy az Obama-beszéddel egy időben egy izraeli kormánybizottság újabb 1500 lakás építését hagyta jóvá az 1967-ben elfoglalt Kelet-Jeruzsálemben, amelynek Izraelhez való csatolását nem követte nemzetközi elismerés. John Boehner republikánus képviselőházi elnök meghívására Netanjahu a jövő héten beszédet fog mondani a kongresszus két házának együttes ülésén.

„Netanjahu, az izraeli konzervatív Likud Párt vezetőjének viszonya az Egyesült Államokban a republikánus párttal sokkal kellemesebb, mint Obamával, egy kenyai muszlim fiával, akinek az arab–izraeli konfliktussal való ismerkedését eleinte palesztinbarát tudósokkal folytatott eszmecserék határozták meg” – írta a The New York Times. A The Wall Street Journal az Obama közel-keleti beszédének napján kiadott lapszámában arra figyelmeztetett, hogy az amerikai zsidó kampányfinanszírozók elpártolhatnak az elnöktől, amennyiben túlságosan kemény álláspontot képvisel Izraellel szemben. A lap szerint a támogatók egy része úgy ítéli meg, hogy Obama túlzottan erélyes nyomást gyakorolt az izraeli vezetésre, hogy az leállíttassa a lakásépítést a „vitatott területeken”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.