A dollár jegyzése 185,70 forint 1,4345 dolláros eurójegyzés mellett, szemben a csütörtök délutáni 187,20 forintos és 1,4270 dolláros jegyzésekkel. A svájci frankot 211,48 forinton jegyzik 211,91 forint után, száz japán jent pedig 227,64 forinton 228,56 forint után.
A javuló nemzetközi befektetői kockázatvállalás tükrében pénteken az euró enyhe erősödésére, ezzel párhuzamosan a forint árfolyamának javulására lehet számítani. A forinttal szembeni javuló befektetői bizalmat az ÁKK csütörtöki államkötvény-aukciójának kedvező piaci fogadtatása is alátámasztja, a magas jegyzési keresletre megemelt értékesítés a másodpiacinál alacsonyabban alakult aukciós hozamaival.
Az euró erősödését a dollár gyengülése is segíti. A dollárt néhány gyenge amerikai makrogazdasági adat terhelte meg a csütörtöki kereskedési napon. Az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók számában bekövetkezett múlt heti csökkenés pozitív hatását bőven ellentételezte az atlanti-parti államok ipari termelésének csökkenése és a használtlakás-eladások visszaesése. Csütörtökön a Fed egy újabb utalást tett laza, gazdaságösztönző célú monetáris politikájának fenntartására még belátható időn belül, ami dollárgyengítő és euróerősítő hatással van a nemzetközi devizapiacokon.
Az euró további erősödése mellett szól a dollárral szemben élvezett kamatprémiumának köszönhetően dollárban jelentkező befektetői kereslet, amit az euróövezeti inflációs aggodalmak miatt várhatóan újabb EKB-kamatemelés is tetézhet a közeljövőben. Tartalékolási célú kereslet is tapasztalható jegybankok részéről a nemzetközi devizapiacokon, ami szintén az eurót erősítő tényező. Az euró erősödését ugyanakkor a görög adósság átütemezésének lehetősége miatt az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben támasztott piaci kételyek korlátozzák.
(MTI)
Visszatér a strandidő, aztán jön a fordulat + videó
