Gianni Franco Papa, a bank kelet-közép-európai régiójának vezetője az Európai Újjáépítési és Befektetési Bank (EBRD) éves közgyűlésén tartott sajtótájékoztatón Kazahsztán fővárosában, Asztanában pénteken elmondta, a háztartások pénzügyi helyzetének fejlődése 2011 elején ígéretesnek tűnik, de számos kihívással kell szembenézni.
Fabio Mucci, a bank kelet-közép-európai régió részlegének vezető elemzője példaként említette az élelmiszer- és energiaárak emelkedését, amelyek negatívan hathatnak a háztartások vásárlási kedvére, különösen megnehezítve az alacsony keresetűek helyzetét. A bank adatai szerint Magyarországon erre a háztartások a teljes jövedelmük 32 százalékát költik. Romániában ez az arány 54 százalék, Csehországban 32, Lengyelországban pedig 34 százalék. A vezető közgazdász elmondta: a megszorítási programok további kockázati tényezőt jelenthetnek, noha a közép- és kelet-európai régió a kiigazítások zömét valószínűleg már elvégezte.
Az UniCredit szerint a kelet-közép-európai régió lakossági fogyasztásában és hitelfelvételi kedvben bekövetkező javulás mellett az idén a GDP-hez, a bruttó hazai termékhez viszonyított nettó pénzügyi vagyon kismértékű csökkenésére lehet számítani, a 2010-es körülbelül 27 százalékról 26 százalékra, ezt követően pedig stabil emelkedésre mindaddig, amíg 2015-re eléri a 32 százalékot. A régióban a megtakarítási hajlandóság továbbra is magasabb a fogyasztási kedvnél, a háztartások megtakarításainak növekedési dinamizmusa pedig egyértelműen kedvező az általános gazdasági fejlődés szempontjából – ismertette a közgazdász.
Bővültek a háztartások
A háztartások pénzügyi eszközei jelentősen, 21 százalékkal nőttek tavaly, elérve a mintegy 1200 milliárd eurót a régióban. Ez a növekedés kismértékű gyorsulását jelenti a 2009-es 19 százalékhoz képest. Ezzel párhuzamosan a háztartások pénzügyi kötelezettségei is emelkedést mutattak, éves szinten 17 százalékkal. A tőkepiacok viszonylagosan jó teljesítménye növelte a háztartások pénzügyi javainak értékét, a bonyolultabb pénzügyi eszközök felé irányítva az új befektetéseket – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A bank szerint 2010-ben valamennyi eszközosztályban állománynövekedés következett be, a kötvények kivételével. A legnagyobb nyereséget a nyugdíjpénztári szegmensben mérték. Ezt követte a befektetési alapok és a bankbetétek állománya. 2009-hez képest alapvető különbség, hogy a devizában tartott eszközök mennyisége sokkal kisebb mértékben nőtt, ami a válság utáni természetes reakciónak tekinthető, s ez tükrözi az általános bizalom javulását. A bank szerint a régiós munkaerő-piaci körülmények fokozatos javulása és a jövedelmek stabilabb növekedése együtt a háztartások hitelfelvételi hajlandóságának növekedését segítheti. A növekedés üteme azonban a válság előtti szint alatt marad.
Bár a nem teljesítő hitelek problémájának teljes körű megoldása bizonyos időt vehet igénybe, a hitelminőséggel kapcsolatos problémák további normalizálódása általában véve támogatni fogja a hitelezés szélesebb körű ismételt élénkülését. A háztartások nem teljesítő hiteleinek aránya néhány országban, mint például Törökországban és Észtországban már nem nő, míg a régió többi részében várhatóan 2011 első fél éve és az év vége között tetőzik a különböző országok helyzetétől függően – hangzott el.
(MTI)
Magyar Péter egyedül maradt
