Rossz idők járnak a nyerőgéppiacra

A korábbi tendenciához hasonlóan tavaly is csökkent a nyerőgépek működtetéséből származó bevétel, ezért nehéz évet zártak azok a vállalkozók, akik ezen a piacon tevékenykednek – mondta Schreiber István, a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) elnöke pénteken Budapesten.

MNO
2011. 05. 20. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZSZ pénteken a fővárosban tartotta küldöttgyűlését, amelyen összegezték a múlt évi tapasztalatokat és meghatározták az idei teendőket. Az MSZSZ elnöke közölte: tavaly a nyerőgéppiac tiszta árbevétele 76,9 milliárd forintot tett ki, szemben az előző évi 81,3 milliárd forinttal. A piaci szereplők játékadója 2010-ben 31,7 milliárd forint volt, szemben a 2009-es 35,7 milliárd forinttal. A játéktermek és a nyerőgépek száma 8,7 százalékkal mérséklődött az előző évhez képest.

Az elnök szerint a múlt évi tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Schreiber István szerint a piaci folyamatok negatív irányát elsősorban a fizetőképes kereslet jelentős mértékű csökkenése eredményezte. Az elnök úgy vélte: piaci tartalékok már csak az online szerencsejátékban lelhetők fel. Ezért ezt a piaci szegmenst újra kell szabályozni annak érdekében, hogy legális csatornákba folyjanak be a bevételek, és az államnak is származzon adóbevétele a játékokból.

Helmut Kafka, a nyerőgéppiacon 23 európai szervezetet tömörítő Euromat alelnöke arról beszélt: az az elképzelés, hogy a gépenkénti játékadót a mostani 100 ezer forintos havi szintről ötszörösére emeljék, a magyar nyerőgéppiac teljes ellehetetlenítését eredményezné. A szakember szerint ez azzal a következménnyel is járna, hogy mindazok, akik most a legális piacon játszanak, elsősorban a szürke- vagy feketezónába menekülnének.

Schreiber István arról is beszélt az MTI-nek, hogy várhatóan még az ősszel kialakítandó szerencsejáték stratégia végleges változatának elkészítése előtt az illetékesek átgondolják a tervezetet. Hozzátette: vannak olyan jelzései, amelyek alapján ebben reménykedhet.

Majoros Márta szociálpszichológus, aki a szerencsejáték-függőkkel is foglalkozik, s aki a Szerencsés Segítség Alapítvány munkájában is közreműködik, az MTI-nek elmondta: Magyarországon a csak szerencsejáték-függők száma mindössze néhány ezerre tehető. Jelezte ugyanakkor, hogy az úgynevezett multiaddiktív személyiségű betegek száma – akik többféle függőségben is szenvednek, például alkohol-, drog-, dohány- vagy párkapcsolati függőség – már százezres nagyságrendű. Elmondta azt is, hogy a szerencsejáték-függésből nem lehet kigyógyulni, mivel az krónikus betegség, csupán tünetmentessé lehet tenni a beteget.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.