Az Egységes Európai Okmány 1986-ban fektette le a kohéziós politika alapjait, amelynek eredeti célja az volt, hogy ellensúlyozza az egységes piac által a déli országokra és egyéb hátrányos helyzetű régiókra nehezedő terheket. Most a regionális, kohéziós politika az Európai Unió harmonikus gazdasági fejlődésének elősegítésére és a kevésbé fejlett régiók felzárkóztatására szolgál.
A kohéziós politika az Európai Unió költségvetésének több mint 35 százalékát teszi ki. Magyarország a 2007–2013 közötti időszakban a kohéziós politika keretében 25,3 milliárd euró közösségi forrásra jogosult, míg hozzájárulása 4,4 milliárd eurót tesz ki. A kohéziós politika összköltségvetése 2007–2013-ra 347,4 milliárd euró.
A tanácskozás szünetében Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az MTI-nek elmondta, hogy a délelőtti ülésen megvitatták az eddigi kohéziós politikai rendszer változtatásának lehetőségeit. Hangsúlyozta: ebben elsődleges kérdés, hogyan lehet hatékonnyá tenni a rendszert az adminisztratív terhek növelése nélkül. A 2014-ben kezdődő ciklusban lényegesen szigorúbb, ellenőrzöttebb és hatékonyabb lesz a fejlesztési rendszer, melynek egyértelműen igazodnia kell az EU 2020 dokumentumhoz.
(MTI)
Magyar Péter tombol a kudarcos kongresszus miatt
