Széles cáfolt kapcsolata

Huth
2000. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Széles Gábor, a Videoton Holding Rt. elnök-vezérigazgatója a CW Bank eltűnt milliárdjait kutató áprilisi cikksorozatunkra reagálva leszögezte, hogy nem volt közös ügye Hargitai György-gyel, aki cégei révén nyolcszázmillió schillinggel károsította meg a Magyar Nemzeti Bank bécsi székhelyű leánybankját.Az ismert vállalkozó kiemelte, hogy a később több tízmillió dolláros, vitás oroszországi és amerikai ügyletekbe keveredett Hargitai nem vett részt a Videoton Holding Rt. 1992-es megalakításában, neve – Apró Piroskával, Horn Gyula exminiszterelnök kabinetvezetőjével közösen – csak a holding egy tagja, a Videoton Külkereskedelmi Rt. igazgatótanácsában lelhető fel. Ám a cégcsoport megalakulását követő hónapokban Apró és Hargitai onnan is távozott.Lapunk tényfeltáró cikksorozatában ismertette: a Videoton résztulajdona és termékeinek legnagyobb külföldi forgalmazója volt a németországi székhelyű Waltham cégcsoport, amelynek segítségével a rendszerváltozás előtt – a COCOM-egyezményt kijátszva – tiltott eszközöket és alkatrészeket hoztak az országba, majd szállítottak tovább a Szovjetunióba. A Videoton privatizációja során Hargitai György tulajdonosa és első embere lett a Waltham cégcsoportnak, amely a kalandor vállalkozó 1995-ig tartó regnálása alatt kamatokkal együtt nyolcszázmillió schillingnyi tartozást halmozott fel a CW Bankkal szemben. A hitelek viszszafizetésére Hargitai személyi garanciát vállalt.Széles Gábor – a Magyar Hitelbank befektetői segítségével – az állami vagyon fölött diszponáló Reorg Rt. pályázatán vásárolta meg a Videoton-cégeket, de ezek között már nem szerepelt a Waltham. – Azt, hogy a privatizáció során miként szerezte meg Hargitai a Waltham-érdekelt-ségeket, csak a Reorg akkori vezetői tudnák megmondani – mondta el az ismert vállalkozó. A Magyar Nemzet értesülése szerint Hargitai György röviddel a pályázat kihirdetése előtt tett szert a Waltham-beli Videoton-részesedésre. Arra a kérdésünkre, hogy a Videoton privatizációja előtt kellett-e egyezséget kötnie az akkoriban sokat szereplő és a gazdasági, politikai elit jelentős részének támogatását élvező Hargitaival, Széles Gábor kifejtette: sosem állt vele kapcsolatban, sőt egyetlen olyan üzleti fórumon sem vett részt, ahol ő ott volt.A Videoton Holding Rt. – amint tényfeltáró cikksorozatunkban is említettük – tavaly nyáron többségi tulajdont szerzett a bulgáriai Stara Zagora-i DZU elektronikai nagyvállalatban. Hargitai György és Ognan Bozarov bolgár üzletember korábban a DZU-n keresztül is folytatott olyan ügyleteket, amelyek több tízmillió schillinggel növelték a CW Bank hiányát. Széles Gábor a cikksorozat készítésekor lapunknak írásban azt válaszolta, hogy a cégvásárlás révén Hargitai vagy a Waltham felé nem keletkezett követelésük. Most hozzátette: maga a DZU nem tartozik a CW Banknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.