Meghiúsulhat a regionális lerakó

2000. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban bizonytalanná vált a Pest megyei Csepel-sziget önkormányzatainak terve, hogy egy korszerű hulladéklerakó épüljön a térségben. A kiszemelt délegyházai területre szinte biztosan nem kerül szemét, mert lakossági tiltakozások miatt a helyi képviselők ma várhatóan visszavonják korábbi elvi döntésüket.– Délegyházán nem épül föl semmilyen regionális szemétlerakó, mert a község lakói és üdülőtulajdonosai elutasítják a Csepel-sziget nyolc önkormányzatának korábbi tervét – nyilatkozta lapunknak Bulyáki Antal polgármester. – Egy minapi lakossági fórumon kiderült, hogy sokan még a tervekre sem kíváncsiak – tette hozzá. A bányatavairól és az ott fürdőző nudistákról híres településen – az üdülő- és a lakóterületektől messze – mintegy tizennyolc hektárnyi magánterületen építettek volna egy európai színvonalú kommunálishulladék-lerakót tőkeerős vállalkozók. A több milliárd forintra becsült beruházást társulási formában támogatták volna Szigetszentmiklós, Szigethalom, Dunavarsány, Tököl, Halásztelek, Dunaharaszti és Érd önkormányzatai is. A délegyházai képviselő-testület mai ülésén várhatóan visszavonja korábbi elvi döntését. Arra továbbra sincs elképzelés, hogy a „naturistaparadicsomot” szennyező, egyre inkább bővülő illegális lerakókkal mi legyen. A polgármester szerint a telep harminc-ötven évre megoldotta volna a térség gondjait, hiszen Délegyházáról jelenleg is Taksonyra szállítják a szemetet.Mint azonban arról korábban beszámoltunk, a szigetszentmiklósi önkormányzat tulajdonában álló taksonyi lerakót a hatóságok hamarosan bezárathatják, ugyanis az utóbbi hónapokban többször is veszélyes hulladékot találtak itt. Taksony önkormányzata április elején még tüntetést is szervezett a település és Bugyi község határában lévő szeméttelep bezáratásáért. A tizenhat éve engedély nélkül kialakított háztartásiszemét-lerakóban az emberi szervezetre súlyos veszélyt jelentő nehézfémek és szénhidrogének koncentrációját mutatták ki. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség pedig több mint egymillió forintra bírságolta a szigetszentmiklósi önkormányzat többségi tulajdonú cégét, az üzemeltető ARIES Kft.-t. Júliusban lakossági bejelentésre ismét eljárás indult, a hatóság teljes környezetvédelmi felülvizsgálatot rendelt el, s a vizsgálat végéig felfüggesztették a szemétlerakó működését.A Magyar Nemzet úgy tudja: a taksonyi telepet az idén végképp bezárják. Ezt erősítette meg Fodor Antalnénak, Szigetszentmiklós polgármesterének nyilatkozata, amely szerint az önkormányzat eladná a mintegy héthektárnyi szeméttelepet és a mellette lévő – korábban bővítés céljára vásárolt – huszonnyolc hektáros területet. Erről hamarosan dönthetnek a képviselők, akiknek azt is meg kell fontolniuk, hogy ezután hová szállítják a város szemetét. A polgármester asszony úgy véli: a hulladékot befogadhatja Gyál alig egy éve átadott modern lerakója, de elképzelhető, hogy egy új helyszínt keresnek a regionális létesítménynek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.