A békére szavaz a volt portugál gyarmat

„Vota Timor! Vota ho dame! – Szavazz Kelet-Timorra! Szavazz a békére!” A múlt héten ez volt a jelszó Kelet-Timorban. Elérkezett a hőn áhított szavazás napja, amelyre egyesek 1975 óta várnak. Az első lépést Timor már megtette a függetlenség felé, de a munka lényegi része még hátravan, amíg valóban megszületik a Kelet-Timori Köztársaság.

2001. 08. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelet-Timor tipikus gyarmati történelmet tudhat magáénak. A XVI. században fedezte fel magának Európa, és ezután négyszáz évig a portugálok uralták. A térségben elsősorban a hollandok és a portugálok játszottak nagy szerepet. A németalföldiek vallási szempontból sokkal liberálisabb politikát folytattak, mint a portugálok, így a mohamedán kötődésű Indonéziában nem kívánták a kereszténységet terjeszteni. A jóval erősebb vallási lelkülettel megáldott luzitánok ezzel ellentétben kicsi gyarmatukon, Kelet-Timoron elterjesztették a szeretet vallását, jelenleg is a katolikusok vannak túlnyomó többségben a „fél-szigeten”.
Amikor 1974-ben Portugália szakított a Salazar–Caetano-diktatúrával, megkezdődtek a tárgyalások a független, keresztény Kelet-Timor létrehozásáról. Az ENSZ üdvözölte a folyamatot, Indonézia azonban szemet vetett a Timori-tenger kőolaj- és földgázkészleteire, és egy évvel később annektálta a területet. A függetlenségi harc ekkor kezdődött. Ebben a főszerepet a Xanana Gusmao vezette FRETILIN (Kelet-Timor Függetlenségének Forradalmi Frontja) játszotta. Az indonéz megszállás évei alatt a a függetlenségi harcban és az indonéz hatóságok megtorló akciói miatt legalább 200 ezer kelet-timori vesztette életét. A világ szinte elfeledkezett a parányi földdarabról, s bár a nemzetközi közösség (Ausztráliát leszámítva) nem ismerte el az indonéz fennhatóságot, semmit sem tett a vérontás megfékezésére. Az 1996-os Nobel-békedíj odaítélése Carlos Ximenes Belo püspöknek és José Ramos Horta függetlenségi vezetőnek, az egész világ figyelmét Kelet-Timorra és az ott tomboló indonéz terrorra irányította. Az ezután megnövekedett nemzetközi nyomás hatására 1999-ben az akkori indonéz elnök, Juszuf Habibi – az ENSZ támogatásával – népszavazást írt ki a térségben, amelyen a résztvevők 80 százaléka az Indonéziától való elszakadást választotta. A szigetvilág muzulmán többségű lakosainak válasza borzalmas volt: a hadsereg támogatásával dühös milíciák lerombolták a függetlenedő tartomány fővárosát, Dilit, megöltek kétezer embert, és 250 ezer embert száműzetésbe kényszerítettek.
A folyamat azonban megállíthatatlan volt. Jakartának el kellett fogadnia, hogy Kelet-Timor elhagyja őt. A mai napon dönti el a sziget felének lakossága, hogy kik alkossák az „alkotmányozó gyűlést”. A testület feladata lesz az új ország alaptörvényének kidolgozása, a jövőben pedig az ifjú köztársaság parlamentjének szerepét is betöltheti. A gyűlés nyolcvannyolc mandátumáért 16 párt és számtalan független jelölt száll ringbe. Valószínűleg FRETILIN jelöltjei lesznek a nyertesek, vélhetőleg békés szavazással – és ez a leglényegesebb. Az ENSZ rendkívüli figyelemmel kíséri a voksolás előkészítését, amelyet a remények szerint nem zavar meg semmi. A FALINTIL, a függetlenséget kivívó fegyveres szervezetek egyike mindenesetre megértette a helyzet fontosságát, és kész részt vállalni az újonnan felállítandó kelet-timori véderőben.
A folytatás pedig egyszerű. Az ENSZ még évekig a szigeten marad, felügyeli a demokratizálódás folyamatát. Az alkotmány és a valódi függetlenség kikiáltása után – talán jövőre – elnökválasztást is tarthatnak, amelyen minden bizonnyal Xanana Gusmao, a nemrég szabadult szabadságharcos nyer majd. Az első lépéseket gazdasági téren is megtették. Mint minden függetlenségre vágyó országnak, Kelet-Timornak is ki kell alakítania saját kereskedelmi hálózatát, hogy elszakadhasson nagyhatalmú szomszédjától. A Timori-tenger fosszilis energiahordozóit eddig Indonézia és Ausztrália fele-fele arányban aknázta ki. A szerződéseket most az ENSZ nyomására ismét megtárgyalták, és a jövőben kilencven-tíz arányban részesednek a jövedelmekből – Kelet-Timor javára. Az igazi próbatétel ugyanakkor csak a békefenntartók távozása után vár az új országra. Amikor a Kelet-Timori Köztársaság egyedül indul el, hogy kiállja a történelem próbáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.