A szudétanémetek kitelepítése

2001. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szudétanémet kifejezést – az Észak-Csehországban húzódó hegységről, a Szudétákról véve a nevet – 1902-ben először használta Franz Jesser képviselő a Csehországban, Morvaországban és Osztrák-Sziléziában élő német népcsoportra. A szudétanémetek képviselői is csatlakoztak az 1918 novemberében Bécsben alakult ideiglenes nemzetgyűléshez, ahol kinyilvánították azon szándékukat, hogy önrendelkezési joguk alapján az újonnan megalakult Német-Ausztriában kívánnak élni. Az antanthatalmak elutasították népszavazási kezdeményezésüket, és 1918. november és december hónapban cseh csapatok szállták meg a németek lakta területeket. Az 1919. szeptember 2-án aláírt saint-germaini béke értelmében a mintegy 26 ezer négyzetkilométeren élő 3,12 millió szudétanémetet az újonnan megalakított Csehszlovákiához csatolták. Az 1919-es, az elsődlegesen a nemzetiségi nagybirtokokat felosztó földreformmal és intenzív csehesítéssel megkezdődött Prága aktív kisebbségellenes politikája, melyen alig változtatott az a tény, hogy 1926-tól egyes német pártok kormányzati funkciókat vállaltak. Az 1935-ös választásokon a Konrad Henlein vezette Szudétanémet Párt egyesítette a német szavazatok kétharmadát, és ezzel Csehszlovákia legerősebb pártjává vált. 1938 április 24-én hozta nyilvánosságra Henlein a szudétanémet követeléseket tartalmazó úgynevezett karlsbadi programot, mely területi autonómiát, a németség jogi személyiségének elismerését, kisebbségvédelmi intézkedéseket, valamint az 1918 óta okozott jogtalanságok jóvátételét igényelte. E követelések prágai elutasítása után a Szudétanémet Párt – maga mögött tudva Berlint – a teljes önrendelkezést és a német birodalomhoz való csatlakozást tűzte zászlajára. A Csehországban 1938 augusztusában tényfeltáró úton tartózkodó Lord Runciman a brit miniszterelnöknek készített szeptemberi jelentésében több ponton is megalapozottnak találta a német kisebbség sérelmeit, és javasolta, hogy a többségében általuk lakott területeket csatolják Németországhoz. A belsőleg meggyengült Csehszlovákiáért Párizs és London nem kívánt háborúba bocsátkozni, ezért az 1938. szeptember 29-i müncheni megállapodásban hozzájárult, hogy azt a közel 3300 települést, ahol a németség a lakosság több mint 80 százalékát tette ki, a birodalomhoz csatolják.
A teheráni konferenciát követően – ahol a szövetséges hatalmak megállapodtak Lengyelország nyugatra történő eltolásában –, 1943. december 12-én az emigráns csehszlovák kormány Prágában barátsági és segítségnyújtási megállapodást kötött a Szovjetunióval, melynek egyik eleme a csehszlovákiai németek háború utáni kitelepítése volt. Az 1945. április 5-én proklamált úgynevezett kassai program megfosztotta azokat a német és magyar nemzetiségűeket állampolgárságuktól és vagyonuktól, akik nem harcoltak aktívan a Csehszlovák Köztársaságért, ez elvi alapját szolgálta kitelepítésüknek. Az 1945. augusztus 2-i potsdami határozatok XIII. fejezete elrendelte a lengyelországi, csehszlovákiai és magyar területeken élő németek „rendezett és humánus körülmények közepette történő” kitelepítését. A Szudéta-vidékről mintegy 3,3 millió németet telepítettek ki – Csehország lakosságának harmadát –, s a pogromoknak mintegy 250 000 német halálos áldozatuk volt. A szudétanémetek többsége, közel 3 millióan Bajorországban telepedett le, így ma ők az ország „negyedik törzsének” számítanak. Ezért erkölcsi és anyagi rehabilitálásukat támogatja a CSU.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.