Csak azokon a területeken lehet a kedvezménytörvény és a román–magyar egyetértési nyilatkozat elfogadása következtében a legális külföldi munkavállalók számszerű növekedésével számolni, ahol több a munkahely, mint az álláskereső. Létezik strukturális munkaerőhiány például Győrben vagy Pest megyében, de aligha állítható, hogy hasonló lenne a helyzet Kelet-Magyarország településein, ahol a munkanélküliségi mutatók még mindig jelentősen meghaladják az országos átlagot – mondta Kósa Lajos, Debrecen polgármestere arra reagálva, hogy szocialista politikusok féltik a térséget a román munkaerő tömeges beáramlásától. A legnagyobb kelet-magyarországi város vezetője rámutatott: a nemzetközi gyakorlat egyáltalán nem igazolja a kedvezménytörvény munkaerőpiacra gyakorolt hatásával szembeni félelmeket. Északi szomszédunk például már a kilencvenes évek elején életbe léptette azt a törvényt, amelynek értelmében a magyar állampolgárok szlovák igazolvány birtokában korlátozás nélkül vállalhatnak munkát Szlovákiában. Ennek ellenére nem tapasztalni, hogy a szlovák igazolvánnyal rendelkező magyar állampolgárságú munkavállalók tömegesen áramlanának Szlovákiába dolgozni.
A hazai munkaerőpiac védelmének garanciáiról szólva Kósa rámutatott: a meglehetősen szigorú, bürokratikus korlátozásokon túlmenően a gazdasági miniszter egy személyben is tehet lépéseket a hazai munkavállalók érdekeinek védelmében. A foglalkoztatási törvény ugyanis kimondja: ha a munkaerőpiaci helyzet szükségessé teszi, a gazdasági miniszter külön indoklás nélkül befagyaszthatja a külföldi munkavállalói engedélyek kiadását. Erre a lépésre őt a kormánytól kapott felhatalmazásuk értelmében a szakszervezetek is felkérhetik. A szigorú szabályozáson alig enyhít a státustörvény, illetve az egyetértési nyilatkozat, hiszen egyetlen kivételtől eltekintve minden bürokratikus korlátozást érvényben hagy.
*
Az SZDSZ szerint a kedvezménytörvény általuk javasolt módosítása után vissza kellene vonni Orbán Viktor aláírását a magyar–román miniszterelnöki egyetértési nyilatkozatról. Fodor Gábor és Gusztos Péter szabad demokrata ügyvivő tegnap kifejtette: a státustörvényből törölni kell a hozzátartozói igazolványra vonatkozó rendelkezéseket, a foglalkoztatási és társadalombiztosítási kedvezményeket, valamint az ajánló szervezet intézményét. Fodor Gábor megjegyezte: a parlamenti zárószavazáskor azért voksoltak nemmel, mert szerintük a jogszabály hátrányára van a határon túli magyaroknak, és nem szolgálja az itt élő magyarok érdekét sem.
Aggódó önkormányzatok. A Baloldali Önkormányzati Közösség (BÖK) szerint a magyar–román egyetértési megállapodás megkötésekor az Orbán-kormány nem vette figyelembe a kelet-magyarországi településeken élők szempontjait – mondta tegnap Lamperth Mónika, a BÖK elnöke. A szocialista politikus jelezte: ha az Orbán-kormány nyitott az általuk megfogalmazott problémák megoldására, akkor az MSZP megteszi konkrét törvénymódosító javaslatait.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban