Álföldrengés Szabolcsban

Nem kizárt, hogy a Nyírség sokkal földrengésveszélyesebb zóna, mint ahogyan azt korábban feltételezték a geológusok. Ezt látszik megerősíteni az a méréssorozat, amelynek robbantásait Pátrohán és Aranyosapátiban érzékelni lehetett a hét végén.

2002. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pátroha polgármestere, Tóth Sándor szombat éjjel fél tizenegy körül hatalmas dörejt észlelt, illetve rezgett a lába alatt a föld. Először azt gondolta, hogy egy gázpalack robbant fel valahol a közelben, de miután semmi ilyen nem történt, illetve mások is hasonlót érzékeltek a község legülönbözőbb pontjain, azt feltételezték, hogy földrengés lehetett.
Amint azt Bodoky Tamás, az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet igazgatója elmondta: a hétvégén nem volt valódi földrengés a Nyírségben, robbantást alkalmazó földtani kutatásokra viszont sor került. Az intézet munkatársai a földkéreg felső rétegét – a litoszférát – vizsgálják ilyen módszerrel egy nemzetközi program keretében. A vizsgálatok célja, hogy bemérjék, az adott terület mennyire földrengés- veszélyes, információt nyerjenek ásványkincsekről, és arról, az adott földkéreg milyen mozgásokat végez. Ez utóbbi adatsor az árvízi védekezéshez is szolgál hasznos ismeretekkel. A szabolcsi mérések eredményeiről korai lenne biztosat mondani, de annyi már most is állítható, hogy a Nyírségben 6 kilométer mélységben a Kárpátok talapzata húzódik. E feltételezés, ha igaznak bizonyul, némiképp megváltoztatja Szabolcs földtani térképét: a fiatal lánchegység ugyanis sokkal kevésbé földrengésbiztos, mint az idősebb geológiai képződmények.
Arra, hogy a robbantások keltette rezgéseket és zajokat a lakosság is érzékelje, mind ez idáig nem volt példa – hangsúlyozta Bodoky Tamás. A pátrohai és aranyosapáti zajjelenségnek az igazgató szerint valószínűleg az volt az oka, hogy korán, fél tizenegy körül végezték a robbantásokat.
Mai ismereteink szerint Budapest déli körzete Magyarország legveszélyeztetettebb területe – tudtuk meg Horváth Ferenc geofizikustól. A legnagyobb – a Richter-skála szerinti 5,6-os erősségű – földrengést is a főváros közelében, Dunaharasztiban mérték 1956-ban. A geofizikus szerint Magyarországon sehol nem kell katasztrofális hatású földrengéstől tartani, arra viszont célszerű lenne figyelni – összhangban a litoszférakutatások eredményeivel –, hogy melyik területen kell kötelezővé tenni a földrengésbiztos építkezést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.