„Égi” alkatrészek a debreceni gyárból

Hatmillió dolláros fejlesztéssel 2003 közepéig megduplázná termelését a holland tulajdonú debreceni Hungaerotech. A repülőgép-hajtóművekhez és ipari gázturbinákhoz alkatrészeket előállító cég termékei iránt a Rolls-Royce is érdeklődik.

2002. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A debreceni repülőgépalkatrész-gyár tavaly novemberben kezdte meg a próbaüzemet, a szériagyártás pedig idén indult. Eddig nyolcvanszázalékos készültségű alkatrészeket állítottak elő, július elejétől viszont százszázalékos készültséget tudnak produkálni, mert 750 ezer dolláros fejlesztéssel vákuumkemencét és lézervágógépet vásároltak. Erdei Sándor ügyvezető lapunknak elmondta: eredetileg hárommillió dolláros fejlesztéssel számoltak 2003-ig, ám a piaci igények olyan jelentősek, hogy megemelték a fejlesztésre szánt forrásokat: csak szerszámgép-beszerzésre hatmillió dollárt fordítanak.
A Debrecenben készülő repülőgép-alkatrészek iránt a PVPW, a General Electric és a Rolls-Royce is érdeklődik, ipari gázturbinára pedig a Siemens jelentett be igényt. A megnövekedett kereslet kiszolgálása érdekében a bérelt telephelyet saját tulajdonúval cserélik fel, ami a tervek szerint a Debreceni Ipari Park területén fog felépülni. Első ütemben egy ötezer négyzetméteres csarnok kivitelezését tervezik, 2005-re pedig meg akarják duplázni a gyártócsarnok alapterületét. A cég idén 1,5-1,8 millió, jövőre 3, 2004-ben pedig 5 millió dolláros forgalommal számol.
A repülőgépalkatrész-gyártásban igen jó névvel rendelkező holland EDIM cég, a Hungaerotech Kft. többségi tulajdonosa a magyar– holland kapcsolatok fejlesztésében érdekelt DBH Kft.-n keresztül talált rá a debreceni helyszínre. A kft. feladata egyébként az, hogy a debreceni érdekeket képviselje Limburg tartományban, illetve Maastrichtban. A tartomány képviseletében Jean Severijns nemzetközi projektigazgató elmondta: több közép-európai helyszínt – így például Brno környékét, illetve lengyel régiókat – is megvizsgáltak. Végül is azért döntöttek Magyarország mellett, mert a politikai rendszer stabil, az infláció alacsony, az ingatlan és a közlekedés olcsó, a rendelkezésre álló munkaerő-kínálat pedig igen magas színvonalú. Nagy súllyal esett latba az alkalmazottak igen jó képzettsége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.